reklama

Veřejnost mě odsoudila dříve, než rozhodl soud, říká Berousek

30. 4. 2019
AKTUALIZOVÁNO: K závěru spěje u Okresního soudu v České Lípě projednávání kauzy nelegálního zabíjení tygrů a obchodu s částmi jejich těl. Závěrečné řeči by mohly zaznít už na příštím líčením nařízeném na konec května. Soudkyně dnes dočetla výpovědi posledních svědků, poslední listinné důkazy a přehrála většinu odposlechů. V případu jsou tři obvinění, mezi nimi je i provozovatel zooparků u Prahy a Doks na Českolipsku Ludvík Berousek. Vinu odmítá, podle něj má věc nepříznivý vliv na jeho chov, a zvažuje, že všech 200 zvířat nabídne zdarma státu.
Veřejnost mě odsoudila dříve, než rozhodl soud, říká Berousek
Foto: Artur Irma

Uvedl, že lidé, co ho měli za kapacitu, jej dnes mají za nejhoršího člověka na světě. "Ze mě udělali největšího vyvrhela v lidské společnosti," řekl dnes osmašedesátiletý Berousek novinářům. Vadí mu, že ho veřejnost odsoudila dříve, než rozhodl soud. Přišel i o několik filmových natáčení či vystupování v muzikálu Carmen. "Hrál jsem tam se synem, měli jsme tam takovou maringotku, kouzelnickou show. Do maringotky vlezla Lucie Bílá, zmizela a místo ní tam byl bílý lev. Dvacet lvů se vystřídalo za těch 11 let," uvedl Berousek. To, že přišel o zakázky, má podle něj značný vliv i na zajištění dostatku peněz pro potřeby zvířat. Zvažuje proto, že je nabídne zdarma státu.

Berousek se před soudem hájí tím, že žádný zákon neporušil a na jím chované šelmy se nevztahuje stejná ochrana jako na ty z volné přírody. Takové nikdy neměl, dodal.

Za neoprávněné nakládání s chráněnými zvířaty hrozí jemu i dalším dvěma obžalovaným trest do pěti let vězení. Podle obžaloby šlo o organizovanou skupinu. Berousek mrtvé tygry dodával ke zpracování šestatřicetiletému preparátorovi Miloši Hrozínkovi, tvrdí obžaloba. Hotové produkty zpracované z tygřích těl prodával Xuan Vu Le, mimo jiné v pražské tržnici Sapa, uvedl státní zástupce. Podle zjištění policie preparátor tygří těla zpracovával na masox nebo například tygří víno, které jsou ve vietnamské komunitě žádané, a proto dobře zpeněžitelné.

Berousek znal jen Hrozínka a tvrdí, že nevěděl, co se dělo s mrtvými těly šelem. Uhynulá zvířata mu dával k preparaci, pokud se dala kůže zachránit. Vše bylo podle něj legální. Hrozínek mu měl jen uschovat kůži a maso mělo sloužit jako krmení pro ryby či slepice. Porušení zákona odmítají i Hrozínek a Vietnamec, který k soudu nechodí. V případu jsou posuzované tři úhyny tygrů z loňska. Obžalovaní odmítají, že by je zabili, aby z toho měli finanční prospěch. U preparátora našli policisté mrtvého tygra střeleného do oka a krku, aby střela neporušila cennou kůži. Šlo o samce, který zabil tři samice.

čtk
mateřinka
28. 5. 2019 12:00 Na 25. ročníku libereckého festivalu Mateřinka, který se koná v ND od 18. do 22. června, vystoupí 21 českých a zahraničních divadelních souborů.
kostel
28. 5. 2019 09:09 Otevření zahrady a kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci s mariánským sloupem se koná 1. června od 16.00 hodin v zahradě kostela na Malém náměstí.
Dejmal
28. 5. 2019 05:09 Nominace na Ceny Ivana Dejmala za mimořádný pozitivní počin související s krajinou lze nadaci zasílat do 30. června. Vyhlašuje se po dvou letech.
farma
27. 5. 2019 14:57 Farma bude nově fungovat i v mládežnických kategoriích. Hokejoví Bílí Tygři budou spolupracovat s hokejovým klubem HC Lomnice nad Popelkou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
listopad
2020
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).