reklama

V Liberci se už natáčí seriál Nelegál, hrají v něm i současné hvězdy z Dejvického divadla

27. 5. 2019
V Liberci už padla první klapka nového českého seriálu Nelegál. Točit se začalo na Technické univerzitě v Liberci. V seriálu se objeví i současně nejpopulárnější tváře českého filmu z Dejvického divadla, například Václav Neužil či Lenka Krobotová. Příběh drogového dealera a policejního informátora, který se zaplétá s vietnamskou mafií, připravuje režisérská dvojice Viktor Tauš a Matěj Chlupáček. Vzniká přímo v Liberci a v příštím roce ho uvede Česká televize. Vznik seriálu finančně podpořilo i město Liberec.
V Liberci se už natáčí seriál Nelegál, hrají v něm i současné hvězdy z Dejvického divadla
převzato z www.liberec.cz
Radnice se tak pobídkou pro filmaře přidává k jiným městům, které si od spolupráce s nimi slibují zvýšení atraktivity města v cestovním ruchu a také podporu místním podnikatelů.

V seriálu vietnamská mafie ovládá v Česku většinu trhu s pervitinem. V jejím čele stojí investoři nazývaní aj Bác (strýcové), kteří se zde usadili ještě v době komunismu a navenek se tváří jako vážení podnikatelé. Díky propracované a efektivní struktuře výroby jsou na ně klasické policejní postupy krátké. Policisté z protidrogového tak musí používat spíše praktiky tajných služeb – a často jdou i za hranice toho, co je vůbec legální.

Příběh šestidílného seriálu zobrazí tři týdny v životě drogového dealera a policejního informátora Davida Frýdla, který působí v českovietnamské drogové mafii. Po vraždě své policejní spojky zůstává sám a po krku mu jdou obě strany – policie i mafie – a on hledá cestu, jak si zachránit život.

Příběh vznikl na základě původního námětu Jiřího Vacka, jednoho ze zakladatelů Národní protidrogové centrály.

Režisér Matěj Chlupáček přirovnává Nelegál k úspěšným Případům 1. oddělení. „Bude to podobně skvělej seriál, pro Liberec velká reklama a zároveň příležitosti pro místní podnikatele. Sám jsem z Liberce, takže jsem děj koncipoval tak, aby i liberecká policie z toho vycházela velmi dobře,“ řekl dříve Matěj Chlupáček.

Na natáčení české kriminální minisérie Nelegál přidá Liberec 1,4 milionu korun, letos a příští rok dostanou filmaři po 700.000 Kč. Podpora ale bude možná ještě vyšší. Náměstek primátora pro kulturu Ivan Langr (SLK) v březnu ČTK řekl, že se teprve budou řešit poplatky za zábor veřejného prostranství a pronájmy parkovišť.

V Liberci funguje městská filmová kancelář od roku 2015, za tu dobu se podílela na 27 filmových projektech. Dosud město pomáhalo filmařům s výběrem vhodných lokací či v koordinaci natáčení, aby měl film co nejmenší negativní dopad na občany. Pobídka filmařům je podle Langra i podporou místním podnikatelům. "Místní ekonomika bude čerpat z toho, co filmaři utratí na dopravě, cateringu a dalších věcech," uvedl. Spoluautor scénáře seriálu Matěj Chlupáček na čtvrtečním jednání libereckého zastupitelstva uvedl, že za služby v Liberci utratí sedm až osm milionů korun. Šestidílná minisérie Nelegál o boji s organizovaným zločinem, která se bude točit pro Českou televizi, má podle něj rozpočet 76 milionů korun.

Filmaři původně žádali po Liberci dotaci tři miliony a slibovali za to 50 natáčecích dnů. Předchozí zastupitelstvo loni v září podporu zamítlo, částka jim přišla vysoká. U nového zastupitelstva uspěli filmaři těsně, pro bylo 22 zastuptelů, což byla nejtěsnější většina. Dostanou sice o polovinu méně, stejně tak ale klesne počet natáčecích dnů. V Liberci by jich mělo být 25.

www.liberec.cz, čtk
mateřinka
28. 5. 2019 12:00 Na 25. ročníku libereckého festivalu Mateřinka, který se koná v ND od 18. do 22. června, vystoupí 21 českých a zahraničních divadelních souborů.
kostel
28. 5. 2019 09:09 Otevření zahrady a kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci s mariánským sloupem se koná 1. června od 16.00 hodin v zahradě kostela na Malém náměstí.
Dejmal
28. 5. 2019 05:09 Nominace na Ceny Ivana Dejmala za mimořádný pozitivní počin související s krajinou lze nadaci zasílat do 30. června. Vyhlašuje se po dvou letech.
farma
27. 5. 2019 14:57 Farma bude nově fungovat i v mládežnických kategoriích. Hokejoví Bílí Tygři budou spolupracovat s hokejovým klubem HC Lomnice nad Popelkou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
květen
2022
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).