reklama

Liberec chce sobě i ostatním kraj. městům vykoledovat více peněz z eráru. Už zas...

13. 4. 2019
INVENTURA: S rozpočtovým určením daní chce pohnout nynější vedení krajského Liberce. Už zase... Otázka zní, zda tato garnitura pochodí. Současný systém považuje za nespravedlivý, osloví proto i další krajská města s cílem získat pro ně více peněz ze státního rozpočtu. Návrh řešení má být hotov do června. Není to poprvé, co se Liberec pro svůj rozpočet snaží z eráru získat více.
Liberec chce sobě i ostatním kraj. městům vykoledovat více peněz z eráru. Už zas...
ilustrační foto: MML

Klasicky se ohání tím, že současný systém neodůvodněně zvýhodňuje čtyři největší města v republice, Prahu, Brno, Ostravu a Plzeň. V přepočtu na každého obyvatele dostávají více než ostatní krajská města, tedy i Liberec.

 Naposledy s tím vyrukoval bývalý „ekonomický“ náměstek Jan Korytář ze Změny, který ale téma účelově uchopil jen jako tahák před senátními volbami, kdy se (neúspěšně) snažil proniknout do horní komory parlamentu. Tehdy mu muselo být ale jasné, pokud měl všech pět pohromadě, že takový návrh prosadit nedokáže. Na rozdíl od nynějšího ekonomického náměstka Zbyňka Karbana (za ANO) neměl vazbu (telefon na Andreje?) na vládnoucí hnutí, kdy se přece jen ty správné dveře na ministerstvu financí a v parlamentu (ovládaných ANO) otevírají snadněji. I tak je to dost nereálné.

 Končí doba hodování a státní kasa se začíná potýkat s nedostatkem financí, protože vlády ANO a ČSSD úspěšně projedly období ekonomického růstu a rozfofrovaly státní peníze za populistické dárky pro svůj elektorát. Pomalu není kde brát a úsporná opatření na sebe už nenechají dlouho čekat. Proto rozhodně není doba vhodná pro experimentální přesuny v rozpočtovém určení daní směrem ke krajským městům. Obávám se, že kýžená půlmiliarda do liberecké pokladny hned tak nepřiteče. Město bude muset hospodařit s tím, co má teď. Kdyby se nějakým zázrakem povedlo procenta zvýšit, zaslouží si ANO kladný bod.

 Když jsme u těch kladných bodů: Bezpochyby jeden z nich patří liberecké stavební průmyslovce, která se chce podílet na opravě cenných Valdštejnských domků, které patří k nejstarším dochovaným stavbám v krajském městě. Postavené byly na konci 17. století. Dostanou novou střechu, opravovat se bude fasáda a staticky zajišťovat krov. Škola, která se nachází v sousedním historickém Appeltově domě z konce 18. století, se o domky už léta stará. Rekonstrukce za bezmála 800 tisíc korun by měla začít v létě a trvat bude zhruba čtvrt roku. Nyní se hledá firma, která vysoce odborné práce na historickém objektu provede. Studenti to nebudou, ti mohou max. pomáhat a odbýt si užitečnou praxi ve studovaném oboru.

 Tři patrové hrázděné domy se strmou střechou z šindele stojí ve Větrné uličce u Sokolovského náměstí. Zajímavé je, že nesou přízvisko valdštejnské, byť se stavěly až v letech 1678 až 1681, tedy skoro půl století po vévodově smrti. Vzhledem ale připomínají původní zástavbu náměstí z Valdštejnovy éry.

Hledání stavebních firem na nejrůznější zakázky realizované v kraji začíná mít tragikomickou podobu. Stavebních kapacit je takový nedostatek, že se blokují dlouhé měsíce dopředu, aby vysoutěžené zakázky měl vůbec kdo realizovat. Takový je i příběh semilské mateřinky: V Semilech s ročním předstihem (!) hledají firmu, která jim postaví mateřskou školu za zhruba 85 milionů korun. Pro devítitisícové město jde o jednu z klíčových investic. Tamní starostka věří, že při takto brzkém vypsání tendru by mohl být mezi stavebními firmami o zakázku velký zájem, což by se mohlo příznivě projevit i na ceně. Společnosti se mohou hlásit do 15. května.

Stavebníka pro školku shánějí i v Hejnicích. Zde chystají výstavbu nové mateřské školy pro 155 dětí, která nahradí tu současnou. Město už nyní hledá firmu, která školku za 56 milionů korun postaví. Termín zahájení výstavby je ale závislý na tom, zda se městu podaří získat dotaci. Církev už ale musela odpískat opravu střechy kostela Nalezení svatého Kříže v Liberci, letos se opravovat nebude. Římskokatolické církvi se sice na opravu za milion korun podařilo získat státní dotaci, práce ale nemá kdo provést. Firma, která má smlouvu na celou střechu, je už natolik vytížená, že to letos není schopna stihnout...

A v příkladech, jak se města a obce potýkají s realizací veřejných staveb, by se dalo ještě dlouho pokračovat. Po létech osočování stavebních firem, kdy se z jednoho odvětví zásluhou politických aktivistů udělala doslova monstra, je příjemné číst si o tom, že se jejich služby nyní musejí shánět. Stavaři si každopádně tučnější roky, po hubených létech ekonomické krize, bezesporu zaslouží. A protože alespoň na chvíli skončila éra (okolnostmi vynuceného) dělání zakázek pod cenou, promítne se aktuální situace jako bonus i do zaměstnanosti. Dodávám, že v Libereckém kraji v březnu klesla nezaměstnanost o 0,2 procentního bodu na 3,1 procenta. Což je číslo, kdy pracují všichni, kdo chtějí.

Máme před sebou pestrý velikonoční týden korunovaný dlouhým volnem – od Velkého pátku po Velikonoční pondělí. Svátky jara ale začínají už zítra, kdy je Květná neděle. V tento den se světí kočičky a kostely se zdobí jarními větvemi. Na Modré pondělí by podle tradice nikdo neměl pracovat! O Šedivém úterý by měly hospodyňky začít uklízet a vymést z koutů všechny pavučiny. Škaredá středa je symbolem Jidáše, který zradil Ježíše Krista. V tento den by se neměl nikdo škaredit, jinak mu to prý zůstane. Tak snad ke škaredění nebude žádný důvod.

Zelený čtvrtek je prvním významnějším dnem ve Svatém týdnu. Začíná totiž tzv. triduum a připomíná se Ježíšova poslední večeře spolu s jeho zajetím. V tento den se ke slovu dostávaly řehtačky, zatímco kostelní zvony utichly. Na Velký pátek byl Ježíš Kristus ukřižován. Proto velikonočnímu pátku, který je zároveň prvním volným dnem, sluší půst. Podle legendy se navíc otevírají skryté poklady. Na Bílou sobotu hospodyně pečou mazance a beránky, chlapci pletou pomlázky. Ze soboty na neděli vstal Ježíš Kristus z mrtvých. Jedná se tedy o nejdůležitější den Velikonoc – Velkou noc a neděle je Hodem božím velikonočním. Velikonoční pondělí už mezi křesťanské dny nepatří, a tak se v tento den vykonávají ryze světské tradice. Chlapci chodí s pomlázkami koledovat, aby za vyšlehání děvčat získali malované vejce.

V řadě měst kraje se v tomto týdnu uskuteční Velikonoční trhy s prodejem tradičního tovaru a kulturním programem. V Jablonci po dlouhé době pustí návštěvníky i na radniční věž. Předpověď počasí je zatím příznivá, okouzlující výhledy budou odměnou za zdolání 215 schodů.

Velikonoční hody, gólově ale nijak bohaté, se odehrávají i na ledě libereckých Bílých Tygrů a jejich semifinálového soupeře z brněnské Komety. Liberec na zápasy, ale před odjezdem do Brna, vede 3:2 a buď dnes urve 4. bod, nebo se série rozhodne v Liberci. Nezbývá než našim borcům, kteří jsou nesmírně účinnou reklamou na hokej i Liberec, držet palce. Brno pošilhává po hattricku a rozhodně nedá, stejně jako liberecké šelmy, kůži lacino.

Hezký, napínavý víkend.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
13. 4. 2019 06:10
můj názor
Když to chytře načasujou před krajský volby, proč ne. Na to by Babiš mohl slyšet. OBjem peněz pro města zůstane stejný. Brno ani PLzeň ANO nemá, tak proč jim nezaškodit.
13. 4. 2019 06:39
Milan
To by mělo logiku, kdyby stát nebyl finančně na huntě. Ty burešový recepty nějak nezabraly.
13. 4. 2019 08:45
Fakt
Jen dalsi placnuti do vody
13. 4. 2019 11:36
fuj
úředníkům a učitelům nadělit, podnikatele stáhnout z kůže, aby na to vydělali
13. 4. 2019 07:28
Igor
Ani Bureš neokrade takle okatě statisíce lidí ...
13. 4. 2019 07:20
Vaclav
Utopie
13. 4. 2019 07:20
Ok
:-)
13. 4. 2019 08:35
Stanik
O korytarovi jen jedna veta? Horsite se.
13. 4. 2019 08:37
LOL
Za vic nikomu nestoji
13. 4. 2019 08:52
Ta, co se s Vámi občas pře.
Do mrtvých ( i politických mrtvol ) se nekope. Tedy, pokud opět nevylézají z hrobu, Staníku ! ! ! To by jste měl vědět !
13. 4. 2019 11:37
Eman
škoda boty a energie na takovýho šmejda
13. 4. 2019 09:50
dupro
Jaká náhoda, že zrovna v tomto týdnu s navýšením RUD vyrukoval i pražský primátor Hřib.
Ovšem jen a jen výhradně pro Prahu.
13. 4. 2019 11:12
Tak urcite
Houb ma smulu, neni stuchlik. Jedine vymenou zavladni ctvrt.
13. 4. 2019 09:56
jenda
Problém není jen sehnat stavební firmu, problém je sehnat i zedníka - OSVČ. Není daleko doba, kdy těmto živnostníkům házeli příživníci na vysokých postech klacky pod nohy, takže ti, kteří vydrželi, jsou dnes zcela vytíženi a je jich nedostatek. Vím o tom své, jako vlastník domku.
13. 4. 2019 11:14
Tom
Podepisuji. Samej marketink a remeslo place.
13. 4. 2019 11:38
zorro
musíte mít už zase známé. Zdeníka, doktora, úředníka... Návrat v čase po 30 letech
mateřinka
28. 5. 2019 12:00 Na 25. ročníku libereckého festivalu Mateřinka, který se koná v ND od 18. do 22. června, vystoupí 21 českých a zahraničních divadelních souborů.
kostel
28. 5. 2019 09:09 Otevření zahrady a kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci s mariánským sloupem se koná 1. června od 16.00 hodin v zahradě kostela na Malém náměstí.
Dejmal
28. 5. 2019 05:09 Nominace na Ceny Ivana Dejmala za mimořádný pozitivní počin související s krajinou lze nadaci zasílat do 30. června. Vyhlašuje se po dvou letech.
farma
27. 5. 2019 14:57 Farma bude nově fungovat i v mládežnických kategoriích. Hokejoví Bílí Tygři budou spolupracovat s hokejovým klubem HC Lomnice nad Popelkou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
listopad
2020
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).