reklama

Policie: Demolice Schlaraffie v Jablonci byla přestupkem

15. 5. 2019
AKTUALIZOVÁNO, FOTO UVNITŘ: Demolicí zámečku Schlaraffia v Jablonci nad Nisou se podle policie dopustila firma MALINA - safety přestupku proti stavebnímu zákonu. Povolení k demolici objektu v Tržní ulici bylo vydáno, ale dosud nenabylo právní moci, sdělila dnes ČTK mluvčí jablonecké policie Dagmar Sochorová. Firma zahájila bourání v sobotu dopoledne, objekt přišel o věž i střechy. Práce pak zastavila policie.
Policie: Demolice Schlaraffie v Jablonci byla přestupkem
Foto: Artur Irma, uba, MÚ Jablonec

"Věc jsme kvalifikovali jako přestupek proti stavebnímu zákonu a předali k dalšímu šetření příslušnému Stavebnímu úřadu Magistrátu města Jablonce nad Nisou," dodala Sochorová. Za neoprávněné bourání vily z počátku minulého století hrozí firmě pokuta maximálně půl milionu korun. Budova postavená v historizujícím stylu nebyla totiž kulturní památkou. Ministerstvo kultury návrh opakovaně zamítlo.

Firma MALINA - safety koupila zchátralou vilu spolu s pozemkem v roce 2006. "Už když jsme objekt kupovali, jsem jasně deklaroval zájem využít pozemek pod budovou jako stavební parcelu pro budoucí rozvoj naší podnikatelské činnosti," uvedl v prohlášení jeden z majitelů firmy Radek Malina. Firma se podle něj snažila s městem dohodnout na kompromisu, který by zachoval alespoň částečně budovu a současně umožnil další rozvoj firmy. "Bohužel, požadavky ze strany města byly nereálné a postupně až šikanózní," dodal.

Vlastník pak požádal o povolení stavbu odstranit, které dostal 14. března. Město se ale odvolalo. Věc by tak měl v nejbližší době začít řešit Krajský úřad v Liberci. Podle mluvčí jabloneckého magistrátu Adély Říhové radnice zvažuje, že v souvislosti s demolicí budovy podá trestní oznámení pro podezření z obecného ohrožení. Prostor při demolici nebyl podle ní v sobotu dostatečně zabezpečený, celé kusy zdí padaly na komunikaci, po které chodí lidé a jezdí autobusy na blízké nádraží. V blízkosti demolice se navíc v sobotu konaly trhy.


Schlaraffia je mužský recesistický spolek, který byl založen 10. října 1859 v Praze

Zakladateli Schlaraffie byl ředitel Německého divadla v Praze Franz Thomé a basista téhož divadla Albert Eilers, k zakládajícím členům patřili další německy mluvící herci a německy mluvící obchodníci, zejména židovští, sdružení ve spolku Arkadia milovníků výtvarného umění a uměleckých památek. Roku 1861 uspořádali výstavu umění na Žofíně. Němčina je stále jazykem Schlaraffie po celém světě. Třemi cíli tohoto celosvětového spolku jsou přátelství, umění a humor. Schlaraffia nemá nic společného se Svobodnými zednáři ani s klubem Rotary International. Schlaraffové se distancují též od karnevalových spolků, s nimiž je lze lehko zaměnit kvůli jejich sklonu k humoru i kvůli jejich pestrému oblečení připomínajícímu nezasvěcenému karneval. Symbolem Schlaraffie je výr symbolizující moudrost.

Zdroj: wikipedieJak šel čas:Zámeček v době, kdy v něm sídlil závodní klub ROH jabloneckého Liazu, tedy někdy před rokem 1989. Nedatováno, foto www.prazdnedomy.czZámeček v době, kdy se začalo hovořit o jeho záchraně, vznikaly petice, aktivisté měli napilno, památkáři spali, majitel ho nabízel za korunu tomu, kdo si ho vezme a přestěhuje... Rok 2011, leden. Foto: archiv tohoto webu.

Dole: Zámeček v květnu 2019, než začalo bourání. Co se dělo těch 8 let? Foto: Město Jablonec

Ve fotogalerii stav k dnešnímu dni, tj. 14.5.2019

čtk
mateřinka
28. 5. 2019 12:00 Na 25. ročníku libereckého festivalu Mateřinka, který se koná v ND od 18. do 22. června, vystoupí 21 českých a zahraničních divadelních souborů.
kostel
28. 5. 2019 09:09 Otevření zahrady a kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci s mariánským sloupem se koná 1. června od 16.00 hodin v zahradě kostela na Malém náměstí.
Dejmal
28. 5. 2019 05:09 Nominace na Ceny Ivana Dejmala za mimořádný pozitivní počin související s krajinou lze nadaci zasílat do 30. června. Vyhlašuje se po dvou letech.
farma
27. 5. 2019 14:57 Farma bude nově fungovat i v mládežnických kategoriích. Hokejoví Bílí Tygři budou spolupracovat s hokejovým klubem HC Lomnice nad Popelkou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
listopad
2020
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).