reklama

Nový odbor s městským architektem by měl koordinovat rozvojové projekty a studie

24. 5. 2019
Liberec vytvoří nový odbor s městským architektem, který by měl mimo jiné zajistit koordinaci rozvojových projektů, vytvoření územních studií nebo koncepci dopravy. Podle primátora Jaroslava Zámečníka (SLK) by kancelář architekta měla mít šest zaměstnanců, má začít fungovat od července. Městský architekt podle Zámečníka vzejde z výběrového řízení.
Nový odbor s městským architektem by měl koordinovat rozvojové projekty a studie
Archivní foto: Mad
"Budeme oslovovat architekty urbanisty, aspoň já si takové zaměření představuji," řekl novinářům primátor. V kanceláři architekta by podle něj měli pracovat další dva architekti, dopravní specialista, krajinný architekt a jeden administrativní pracovník. Mzdové náklady na celý odbor primátor odhaduje na 3,8 milionu korun. Kancelář by měla převzít některé činnosti, které dosud město zadávalo externě.

O zřízení funkce městského architekta se v Liberci mluví dlouhodobě, podle zastánců této myšlenky by měl mít pozitivní vliv na architektonickou a urbanistickou podobu města. Předchozí vedení radnice to řešilo vytvořením sedmičlenné Rady architektů. Liberec není jediný v kraji, kdo takovou pozici bude mít. Svého městského architekta mají už dlouhá léta v Semilech, loni s ním začali spolupracovat v České Lípě a od letošního dubna ho mají v sousedním Jablonci, stal se jím David Pavlišta.

Podle Zámečníka pro nový odbor schválili zhruba dvacetibodovou funkční náplň. Vytvářet by měl například územní studie v souvislosti s připravovaným novým územním plánem. Podle primátora je v něm zhruba 50 území, která jsou něčím zvláštní, cenná anebo je potřeba architektonicky dořešit. "Pokud by se územní studie nezpracovala, tak by zanikla povinnost ji mít a město je pak v nevýhodnější pozici," uvedl primátor. Za příklad pro zpracování studie uvedl lokality takzvaného Papírového náměstí nebo Textilany. Kancelář by měla také vytvořit městský manuál veřejného prostoru. Sjednotit by se tím například měly používané povrchy na komunikacích.

"Aby nedocházelo k tomu jako na Soukenném náměstí, kdy se u kolejí před Dunajem setkává několik materiálů a pak to vypadá jako kočkopes," dodal primátor. Kancelář by podle něj měla také sloužit jako servisní pro architektonické soutěže. Město chce jít cestou přímého oslovování několika architektonických studií, která by předložila ideové návrhy. Takovou soutěž se radnice chystá například vypsat při rekonstrukci fasády úřednické budovy Uranu, kde by plášť z takzvaných boletických panelů měl nahradit nějaký jiný, aby objekt lépe ladil s okolím. Další takové soutěže budou na podobu Tržního náměstí nebo chystanou výstavby kompostárny.

čtk
mateřinka
28. 5. 2019 12:00 Na 25. ročníku libereckého festivalu Mateřinka, který se koná v ND od 18. do 22. června, vystoupí 21 českých a zahraničních divadelních souborů.
kostel
28. 5. 2019 09:09 Otevření zahrady a kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci s mariánským sloupem se koná 1. června od 16.00 hodin v zahradě kostela na Malém náměstí.
Dejmal
28. 5. 2019 05:09 Nominace na Ceny Ivana Dejmala za mimořádný pozitivní počin související s krajinou lze nadaci zasílat do 30. června. Vyhlašuje se po dvou letech.
farma
27. 5. 2019 14:57 Farma bude nově fungovat i v mládežnických kategoriích. Hokejoví Bílí Tygři budou spolupracovat s hokejovým klubem HC Lomnice nad Popelkou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
červen
2021
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).