reklama

Pro Čestného občana, dirigenta Františka Babického, je Liberec osudové město

16. 5. 2019
AKTUALIZOVÁNO: Čestné občanství Liberce obdržel za mimořádné zásluhy o rozvoj města v umění osmdesátiletý dirigent František Babický. Dlouholetý vedoucí liberecké opery řadu let působil také v Národním divadle, opeře divadla v Ústí nad Labem či Armádním uměleckém souboru (AUS). Dosud je pedagog na pražské Akademii múzických umění.
Pro Čestného občana, dirigenta Františka Babického, je Liberec osudové město
Foto: MML
František v Liberci zažil několik prvenství. „První bylo to, že jsem se poprvé stal někde šéfem opery, což byla obrovská výhoda pro možnost uplatnění vlastních dramaturgických přání, přestože to, co máme a smíme hrát, nám diktovali. Prožil jsem zde do té doby nejšťastnější období svého uměleckého růstu, protože po dvou angažmá, v nichž rozhodovali jiní, jsem se musel a mohl rozhodovat sám. Od té doby vnímám Liberec jako své osudové město, kde od roku 2001 definitivně bydlím a chci dožít.”Zdroj: MML

"Je známý tím, že na rozdíl od většiny českých dirigentů umí zpívat, takže zpěvákovi předzpívává nádherným medovým barytonem," řekl dnes ČTK hudební publicista a zastupitel Jiří B. Sturz, který v obřadní síni přednesl laudatio oceněného.

František Babický pochází z Prahy, vyrůstal v Brandýse nad Labem. Ještě za studií si myslel, že nikdy operu dělat nebude. Názor změnil, když viděl operu Carmen, která ho okouzlila. "Podlehl jsem," řekl dnes Babický. V libereckém divadle působil 32 let, s přestávkami až do léta minulého roku. Jako vedoucí liberecké opery nastoupil v roce 1974. Na svém webu Babický uvádí, že díky tomuto angažmá zažil několik premiér. "První bylo to, že jsem se poprvé stal někde šéfem opery, což byla obrovská výhoda pro možnost uplatnění vlastních dramaturgických přání, přestože to, co máme a smíme hrát, nám diktovali komunističtí pohlaváři. Prožil jsem zde do té doby nejšťastnější období svého uměleckého růstu, protože po dvou angažmá, v nichž rozhodovali jiní, jsem se musel a mohl rozhodovat sám," uvedl. Od té doby vnímá Liberec jako své osudové město, kde od roku 2001 definitivně bydlí a chce dožít.

Podle Sturze je oblast působnosti Babického velmi široká. "I když se většinu profesního života věnoval operní tvorbě, tak se stal i uznávaným odborníkem na symfonickém poli," uvedl. Babický je podle něj milovníkem a znalcem děl Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. "Je také odborník na verismus," dodal. Babický rád pracuje i na operách romantických. Ze svého dramaturgicky bohatého života si váží nastudování kompletního cyklu Smetanových oper v letech 1974 až 1980 v Liberci.

I když Babický v libereckém divadle již nediriguje, na repertoáru stále zůstává "jeho" Rusalka. "V jeho nastudování je skutečně hudebně bombastická," ocenil Sturz. Velký úspěch v minulosti podle něj například sklízelo Babického nastudování Prodané nevěsty. "Hrála se 15 let nejen v Liberci, ale i ve světě," dodal.

čtk
mateřinka
28. 5. 2019 12:00 Na 25. ročníku libereckého festivalu Mateřinka, který se koná v ND od 18. do 22. června, vystoupí 21 českých a zahraničních divadelních souborů.
kostel
28. 5. 2019 09:09 Otevření zahrady a kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci s mariánským sloupem se koná 1. června od 16.00 hodin v zahradě kostela na Malém náměstí.
Dejmal
28. 5. 2019 05:09 Nominace na Ceny Ivana Dejmala za mimořádný pozitivní počin související s krajinou lze nadaci zasílat do 30. června. Vyhlašuje se po dvou letech.
farma
27. 5. 2019 14:57 Farma bude nově fungovat i v mládežnických kategoriích. Hokejoví Bílí Tygři budou spolupracovat s hokejovým klubem HC Lomnice nad Popelkou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
červen
2021
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).