reklama

Perný zimní den pro hasiče, silničáře i bezdomovce

4. 1. 2017
AKTUALIZOVÁNO: První lednová středa byla opravdu perným dnem pro hasiče, silničáře, záchranáře i bezdomovce. Mocné přívaly sněhu zaměstnaly, samozřejmě kromě bezdomovců, silničáře i složky IZS už od úterní půlnoci, záchranáři ani údržbáři komunikací se nezastavili doteď. Bezdomovci zase hledali, kam se před bílým nadělením ukrýt. Pomocnou ruku podal například liberecký magistrát.
Perný zimní den pro hasiče, silničáře i bezdomovce
Foto: HZS
Vstup na Lesní
hřbitov zakázán


Úplný zákaz vstupu do prostoru Lesního hřbitova vyhlási ve středu ráno Nový Bor. Pod tíhou mokrého těžkého sněhu se lámou větve stromů a návštěvníkům hrozí vysoké nebezpečí úrazu.
Uzavřené zůstanou minimálně do čtvrtečního dopoledne pro nákladní dopravu dvě spojnice do Polska, silnice 13 z Mníšku přes Albrechtice na Frýdlant a silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov. Pro auta nad šest tun je uzavřená i silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo. Problémy jsou ale kvůli sněžení i na dalších místech v kraji, včetně hlavního tahu z Liberce na Prahu. Motoristé by proto měli jezdit stále velmi opatrně, vyplývá z informací od dispečerů zimní údržby.

Hasiči s motorovými pilami byli kvůli sněhové kalamitě na nohou průběžně po celou noc a nezastavili se doteď. Práce mají nad hlavu. Váhu sněhové pokrývky za větrného počasí nevydržela řada stromů a zatarasila komunikace. Devadesát procent zásahů tak směřuje k odstraňování spadlých stromů a větví. Od půlnoci do dnešního rána (8:00 hodin) byly jednotky v Libereckém kraji volány téměř ke 40 událostem, ale některé zahrnovaly další dílčí zásahy.

Spadlých stromů hasiči objevili po cestě k zásahu daleko víc, než bylo nahlášeno. Například v katastru obce Nový Bor bylo více než 30 spadlých stromů vlivem větru. Uzavřena byla komunikace mezi Zákupy a Kamenicí.
 
Další stromy byly ve Cvikově (části obce Lindava), Horní Libchavě, Zákupech (části obce Veselí), Stvolínkách, Dubnici, Sloupu v Čechách, Janovicích v Podještědí, v Jablonném v Podještědí (části obce Petrovice), Rynolticích a v mnoha další lokalitách převážně Českolipska a Liberecka.
 
Do dnešních 12:30 hodin mají za sebou hasiči v Libereckém kraji 50 výjezdů, většinou šlo o technické pomoci, tedy zásahy u spadlých stromů. Nejvíce událostí evidují hasiči na Českolipsku, a to téměř 30.

Po 8. hodině rozřezávali hasiči strom nedaleko Okrouhlé na komunikaci I/13, kvůli spadlému stromu byla na chvíli neprůjezdná silnice v části obce Benešovice na Liberecku. Taktéž kvůli stromu byli v 8:45 hodin voláni profesionální hasiči z Jablonného v Podještědí do obce Noviny pod Ralskem. Další odklízení probíhalo v části obce Drnovec, Maxov, obci Okna či přímo v České Lípě.

Nový Bor hlásí velké komplikace v dopravě

Zhoršené klimatické podmínky komplikují údržbu silnic a chodníků na území Nového Boru. Během noci se může situace zhoršit, podle předpovědi meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu by mohlo napadnout až 20 centimetrů nového sněhu.

„Již nyní udržují silničáři komunikace s vypětím všech sil, silnice jsou sjízdné jen s nejvyšší opatrností,“ upozorňuje Petr Škop ze správy technických služeb na novoborské radnici. V souvislosti s tím proto apeluje na řidiče, aby pokud nemusí, nevyjížděli. Opatrní by měli být i chodci.

Na příjezdu do Nového Boru komplikuje dopravu nehoda 3 osobních aut na Chotovickém kopci, který je neprůjezdný. Objízdná trasa vede přes Sloup v Čechách. Uzavřená je i silnice přes Šébr od Svoru na Rumburk. Neprůjezdná je rovněž silnice 13 z Nového Boru na Prácheň.

Bezdomovci mají k dispozici více míst

Liberecká radnice se dohodla s provozovateli azylových center na území města, aby pro nejbližší mrazivé noci rozšířili nabídku přístřeší zdejším lidem bez domova. Ve čtvrtek, v pátek a v sobotu tak bude k dispozici i na noc kapacita Denního centra Naděje v horním centru města ve Valdštejnské ulici. Přebývající klienty mohou operativně převzít i Azylový dům Speramus a městská noclehárna v Kateřinkách.

Opatřeníí je krátkodobé. Stejný model pomoci už radnice společně se sociálními službami realizovala během jednoho z únorových víkendů 2016. Zásadní je především noční provoz Denního centra Naděje (od 20 hodin), které jinak uzavírá v 18 hodin a o víkendu nefunguje vůbec, krátkodobě lze navýšit kapacity třeba v noclehárně v Kateřinkách. „Už od začátku prosince distribuujeme v mrazivých dnech ve všech azylových zařízeních jízdenky na MHD, abychom třeba noclehárnu v okrajových Kateřinkách, kam není snadné dojít pěšky, učinili bezdomovcům více dostupnou. Ženy se zase jejich prostřednictvím mohou snadněji přepravit do noclehárny na okraji Jablonce. Vynahrazujeme tak zatím kapacitu neexistujícího azylu pro ženy a rodiny s dětmi, který by ale v Liberci měl stát už v roce 2018 v bývalé mateřské škole ve Věkově ulici,“ vysvětlil náměstek libereckého primátora pro sociální věci Ivan Langr.

Radnice spolu se sociálními službami vyhodnocuje pravidelně aktuální kapacitu azylových zařízení a především předpověď počasí. Pokud by hrozilo delší období s arktickými nocemi a lidé by venku riskovali zdraví či život, je připravena realizovat humanitární projekt vyhřívaného stanu na pozemcích po bývalé Textilaně.
HZS/Zdeňka Štrauchová, MML/Jana Kodymová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
4. 1. 2017 15:57
petr
Klonouk dolu pred hasici. Bezdomaci by se mohli zaprahnout pri odklizeni nasledku pocasi
4. 1. 2017 18:58
Jan
ja teda nevim jak kde ale v Liberci sníh mokne a ubývá
mateřinka
28. 5. 2019 12:00 Na 25. ročníku libereckého festivalu Mateřinka, který se koná v ND od 18. do 22. června, vystoupí 21 českých a zahraničních divadelních souborů.
kostel
28. 5. 2019 09:09 Otevření zahrady a kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci s mariánským sloupem se koná 1. června od 16.00 hodin v zahradě kostela na Malém náměstí.
Dejmal
28. 5. 2019 05:09 Nominace na Ceny Ivana Dejmala za mimořádný pozitivní počin související s krajinou lze nadaci zasílat do 30. června. Vyhlašuje se po dvou letech.
farma
27. 5. 2019 14:57 Farma bude nově fungovat i v mládežnických kategoriích. Hokejoví Bílí Tygři budou spolupracovat s hokejovým klubem HC Lomnice nad Popelkou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
listopad
2020
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).