reklama

Jediná ledová stěna na světě umístěná v centru města otevřela šestou sezónu

30. 1. 2019
Za tento světový primát vděčíme kromě entuziasmu pár nadšenců a zeměpisné poloze i rozvoji Liberce na přelomu 19. a 20. století, kdy se Na Bídě těžil kámen a vznikl tak ideální prostor pro horolezeckou arénu. Bývalý lom, schovaný mezi činžáky, město pronajalo horolezcům, kteří zde úspěšně hospodaří od října 2013.
První sezónu ledové stěny Horolezecké arény Liberec o teoretické rozloze až 2 000 m2 jsme zdokumentovali v obrazové reportáži a přede dvěma lety jsme přinesli video ze závodu Ice Run, pořádaného zde každé dva roky a zařazeného do seriálu MČR v rychlolezení na ledu. Letošní mrazivé dny, kterým pravděpodobně zdaleka není konec, byly dobrou příležitostí k bilancování šesti let zkušeností se správci areálu Vaškem Balšánkem a Pavlem Pfeiferem.

Red.: Kam jste za těch šest let došli?
Vašek Balšánek: Přišla k nám ženská energie, Ančee Kančee Kuchařová s dvěma kamarádkama. Snažíme se propojit tyto dvě komunity.
Pavel Pfeifer: Ano, nový progres je v tom, že se k nám připojily holky, co choděj po high line. Mají tu natažený dvě lajny a trénují tu. Postupně také nabíráme větší klientelu s tím, že se o nás víc ví. Máme navrtané nové ferráty, nabízíme nové služby, například možnost přespání na této skále. Je to taková VIP akce s večeří pro dva.

Foto Mad

Red.: Splnil projekt vaše očekávání?
Pavel Pfeifer: Vzhledem k tomu, že razíme filozofii, že nemusí být všechno hned, a peníze vybrané od lidí dále investujeme do stěny, jsme spokojení, jak je zdejší prostor stále hezčí. Je to volnočasová aktivita nás a našich kamarádů, kdyby v tom nebyl entuziasmus, rozhodně by to na obživu nebylo.

Kolik kamrádů potřebuje ledová stěna?
Vašek Balšánek: Stálý tým tvoří asi čtyři lidi.

Foto Mad

Red.: Když jsme tu byli tehdy, měli jste zamrzlou celou stěnu, teď máte jen levou půlku...
Pavel Pfeifer: Ano, voda je drahá, tak to nechceme naledovávat úplně celé. Sledujeme, jak se počasí vyvine, a ideální je, když se teploty co nejvíce pod nulou udrží přes týden ve dne i v noci. Minulý týden jsme to měli puštěný čtyři dny a tady vidíte výsledek. Když napneme sedm lan, tak se tu lidi krásně v blocích protočej. Teď čekáme na středu, abychom doledovali dráhu na Ice Run a tam pod tím stromem. Na těch šikmých plotnách pak voda stéká přirozeně a tvoří ledové přepady.

Foto Mad

Red.: Kolik ledových sezón se vám při posledních zimách nezimách podařilo zrealizovat?
Pavel Pfeifer: Zatím jsme měli led každý rok. I loni, to jsme sice led měli až v půlce února, ale vydržel dva týdny. Ale je to takový, že jednou se leze na prvního ledna, podruhý na patnáctýho března. Rekord jsme udělali předloni, kdy stěna vydržela měsíc a půl.  A to už bylo pro nás vysilující. Sice se střídáme, ale už to bylo dlouhý.
Vašek Balšánek doplňuje: Kamarádi nám posílali fotky rozkvetlých zahrádek a vy tady klepete kosu. Proto to bylo dlouhý.

Red.: A letos to tipujete jak?
Vašek Balšánek: My jsme jako smrt, my tipovat nemůžeme a nesmíme.
Pavel Pfeifer:
Pro nás je stěžejní, aby byl led 23. února, kdy tu bude probíhat seriál MČR v lezení na rychlost. (Poznámka red.: MČR v ledovém lezení na rychklost se střídavě koná v Liberci a ve Víru na Českomoravské vrchovině jako Vírský cepín.) Bude tomu vyhražená naše nejdelší trasa, která má 20 m. Soutěží profesionálové, kluci, holky a amatéři, rovněž kluci, holky. 

Foto Mad

Red.: Stěna vypadá krásně, ale chlapi říkali, že led je hodně měkký. Jak se pozná, že je stěna bezpečná?
Pavel Pfeifer: Testujeme to v podstatě sami na sobě. Ve chvílích, kdy se teploty pohybují nad 5°C je větší riziko, že se něco utrhne. Ten led drží sice pohromadě tak, že se dá po něm lézt, ale může se něco utrhnout ze shora. Pak když jsou plusový teploty a do toho zaprší, jde to opravdu rychle dolů. Ale na teplotě samotné to nezáleží, když je deset nad nulou, lezou tady kluci v trenkách.
Vašek Balšánek: Co se bezpečnosti týče, je nejdůležitější, jak led drží na stěně. Může být klidně metr tlustý, ale to neznamená, že se celá ta masa pod vámi neutrhne, a může mít 30 cm a bude v pohodě.

Foto Mad

Red.: Od kolika do kolika let lidé lezou po ledu?
Pavel Pfeifer: Tak pro děti tento sport moc není, já vidím hranici někde na deseti nebo patnácti letech, ale je to velmi individuální, záleží i na rodičích, k jakým aktivitám děti vedou. Měli jsme tu desetiletého ledolezce, syna horolezce, který to nandal i některým chlapům. Na druhou stranu jsme tu měli i horolezkyni, která měla přes sedmdesát sedm a ledovou stěnu dostala od dětí jako dárek.

Že zdolávání ledové stěny není striktně limitováno věkem, potvrzuje i lezec Petr: Já jsem ročník 1949 a lezu od roku 1967. Když je člověk zdravej, tak proč by si upíral tyto radosti. Tady jsou kapsičky, tak je to v pohodě, kdyby to měl člověk mlátit do tvrdýho ledu, bylo by to horší.

Foto Mad

Red.: Jaká je vaše typická klientela?
Pavel Pfeifer: Sem chodí především kluci, kteří se rozhodnou jet někam do opravdových hor s přírodními ledopády. U nás nabírají zkušenosti. Na rozdíl od přírodních stěn tu máme horní jištění. Sem se dostanete velmi snadno. Z Prahy tu jste za hodinu, roztrénujete se a můžete vyrazit dál a vejš.

Red.: Chodí k vám i školy?
Pavel Pfeifer: Pro školy to je jednak drahá záležitost a navíc si představte, že vám sem přijde skupina patnácti nelezců a rozprchne se po areálu. To je nesmysl, to neuhlídáte. Ty děti by se tu ani nevystřídaly.

Foto Mad

Foto Mad

Red.: Na závěr obvyklá novinářská otázka. Co při budování lezecké arény bylo jinak, co vás překvapilo...
Pavel Pfeifer: Já myslím, že nic takového nebylo. Musím zaklepat, že nám všechno vychází, jak jsme si naplánovali. I město nám vychází vstříc. Jinak každý rok vychytáváme, jak led vyrábět s co nejmenšími ztrátami a tím i náklady. Vyzkoušeli jsme několik technologií. Přes zimu se učíme dělat led, přes léto zahradničit.
Vašek Balšánek: Zajímavé je určitě to, že jsme za dobu, co to děláme, nenašli nikoho jiného, kdo by podobný projekt realizoval v centru města.

Foto Mad

Red.: Myslíte v Česku?
Vašek Balšánek: Ne, myslím na světě. Když někde jsou ledový arény, tak většinou přírodní někde ve skalách. Ve Skotsku je jedna indoor aréna, něco staví u Drážďan, ale to jsou malý prostory a ne přímo ve městě. A indoorové arény jsou trochu proti naší mysli. Uvažovat uprostřed léta, jestli půjdu s cepínama na led, to je jako jahody v lednu, zimní sporty se mají dělat v zimě, letní v létě. Každopádně Liberec je unikátní v tom, že v centru města můžete tramvají dojet pod ledovec nebo vzít sjezdovky a na jedné konečné tramvaje vystoupit pod sjezdovkou, nebo na druhé konečné si na běžkách vyrazit do Jizerek.   
Ta unikátnost možná spočívá i v tom, že takovou aktivitu nelze dělat komerčně na zisk. Tady to stojí na nadšení dobrovolníků a kamarádů. Bez lásky k tomuto místu a tomuto sportu by to nešlo.

(Poznámka: informace o provozu liberecké horolezecké arény naleznete na www.horolezeckaarena.cz.)

Foto Mad

Text a foto Mad
mateřinka
28. 5. 2019 12:00 Na 25. ročníku libereckého festivalu Mateřinka, který se koná v ND od 18. do 22. června, vystoupí 21 českých a zahraničních divadelních souborů.
kostel
28. 5. 2019 09:09 Otevření zahrady a kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci s mariánským sloupem se koná 1. června od 16.00 hodin v zahradě kostela na Malém náměstí.
Dejmal
28. 5. 2019 05:09 Nominace na Ceny Ivana Dejmala za mimořádný pozitivní počin související s krajinou lze nadaci zasílat do 30. června. Vyhlašuje se po dvou letech.
farma
27. 5. 2019 14:57 Farma bude nově fungovat i v mládežnických kategoriích. Hokejoví Bílí Tygři budou spolupracovat s hokejovým klubem HC Lomnice nad Popelkou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
červen
2021
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).