reklama

Ptačí hodiny na Stezce jsou jediné svého druhu v republice

20. 5. 2019
Stezka korunami stromů Krkonoše se může pochlubit novým unikátem ve svém repertoáru. Na samotném vrcholku vyhlídkové věže jsou totiž nově nainstalované speciální Ptačí hodiny, které nelze vidět jinde v České republice.
Ptačí hodiny na Stezce jsou jediné svého druhu v republice
Foto: od autora TZ
„Často pokládanou otázkou bývá, proč se k nám návštěvníci vracejí. Kromě krásné okolní přírody, je to z velké části kvůli tomu, že když k nám návštěvníci přijedou, tak pokaždé zažijí Stezku trošku jinak. Před každou hlavní sezonou se totiž snažíme Stezku různými způsoby vylepšit nebo obohatit oproti předchozímu roku. Letos jsme se rozhodli pro nové instalace na vyhlídkové věži Stezky," vysvětluje okolnosti vzniku nových prvků Radana Křížová, vedoucí strategického marketingu Stezky korunami stromů Krkonoše.

Unikátní Ptačí hodiny a sochy ptactva

Hlavní novinkou jsou Ptačí hodiny na vrcholku vyhlídkové věže vysoké 45 metrů, které mají na ciferníku místo číslic vyobrazených dvanáct druhů krkonošského ptactva. Po otočení speciálním klíčem se hodiny rozběhnou a podle toho u jakého obrázku ptáčka se jejich ručička zastaví, vydávají právě jeho zvuk z reproduktorů. „Návštěvníci se tak mohou s řečí ptáků seznámit, typické zvuky si zapamatovat a při příštím setkání s ptactvem v přírodě, už budou vědět, s kým mají tu čest," objasňuje Zdeněk Pop, marketingový ředitel Stezky.

Ptačí hodiny, které jsou jediné svého druhu v České republice, pak na konstrukci vyhlídkové věže doplňují sochy ptáků v životní velikosti. „Vypadají opravdu jako živí, dali jsme si záležet," říká s úsměvem Křížová.
„Myslím, že v dnešní době už ani rodiče často nedovedou ptactvo správně pojmenovat, natož děti, takže věříme, že nové sochy s vysvětlivkami i Ptačí hodiny ocení všichni. Nejen školní výpravy a exkurze," věří Pop.

V podzemí speciální expozice o půdě

Ptačí hodiny však nejsou jediným unikátem, kterým se může Stezka korunami stromů poblíž Janských Lázní pyšnit. Přímo pod vyhlídkovou věží totiž na návštěvníky čeká podzemní jeskyně s expozicí o půdě. Podobně jako Ptačí hodiny, je tato podzemní expozice jediná svého druhu v republice a na Stezkách korunami stromů ji nenajdete ani jinde v Evropě. „Na celém edukačním programu Stezky, včetně soustavy velkoplošných tabulích uvnitř jeskyně, jsme úzce spolupracovali s Krkonošským národním parkem, který zvolil velmi milý a přátelský jazyk v duchu myšlenky škola hrou, nímž Stezka na návštěvníky po celou dobu jejich návštěvy mluví," popisuje Zdeněk Pop, marketingový ředitel Stezky korunami stromů Krkonoše.

TZ
mateřinka
28. 5. 2019 12:00 Na 25. ročníku libereckého festivalu Mateřinka, který se koná v ND od 18. do 22. června, vystoupí 21 českých a zahraničních divadelních souborů.
kostel
28. 5. 2019 09:09 Otevření zahrady a kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci s mariánským sloupem se koná 1. června od 16.00 hodin v zahradě kostela na Malém náměstí.
Dejmal
28. 5. 2019 05:09 Nominace na Ceny Ivana Dejmala za mimořádný pozitivní počin související s krajinou lze nadaci zasílat do 30. června. Vyhlašuje se po dvou letech.
farma
27. 5. 2019 14:57 Farma bude nově fungovat i v mládežnických kategoriích. Hokejoví Bílí Tygři budou spolupracovat s hokejovým klubem HC Lomnice nad Popelkou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
říjen
2021
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).