reklama

Hradba 2018 ukázala, že aktivní zálohy jsou platnou složkou armády

27. 4. 2018
Dnes (27. 4. 2018) ve čtyři hodiny po půlnoci skončilo cvičení aktivních záloh Hradba 2018. Jeho druhá část se odehrávala přímo v centru Liberce a neobešla se, pochopitelně, bez střelby. Někteří Liberečáci si tedy cvičení užili na vlastní uši a ti, kteří nutně potřebovali proniknout do střeženého prostoru v Pastýřské, se mohli připravit na důkladnou kontrolu.
Cvičení trvalo týden. Z 2 455 příslušníků aktivních záloh (AZ) České republiky bylo povoláno 1 400. Z Liberce bylo povoláno 68 příslušníků, nastoupilo jich 54. Zázemí zabezpečil liberecký 31. pluk radiační chemické a biologické ochrany, střeženou budovu poskytla Policie České republiky. V první fázi, od 21. dubna, probíhala takzvaná stmelovací fáze ve vojenském prostoru Hradiště. Tam se příslušníci aktivních záloh secvičovali, aby mohli v Liberci od úterý absolvovat simulaci ostré akce. Úkolem roty aktivních záloh u Krajského vojenského velitelství Liberec bylo zabezpečení ochrany objektu policie České republiky a vytvoření smíšených hlídek s policisty na zabezpečení pořádku ve městě. V této souvislosti je zajímavé, že příslušníci aktivních záloh se souhrou okolností podíleli i na konkrétní akci. S policií České republiky hledali ztracenou seniorku.

Mobilní zátarasy v Pastýřské a občasná střelba doprovázená kouřem dýmovnic, to byl obrázek, který řadu Liberečanů šokoval. Cvičení totiž prověřilo nejen připravenost AZ, ale ukázalo i smutný fakt, jak málo se zajímáme o věci veřejné. Navzdory poměrně masivní informační kampani řada lidí, i těch bydlících v bezprostředním okolí, vůbec netušila, oč jde, a údajně se šířily i fámy, že velitelství policie bylo napadeno teroristy.
Foto Mad

Před ukázkami akcí probíhá brífing. Plukovník Miroslav Brázda, ředitel Krajského vojenského velitelství Liberec, nás seznamuje se scénářem cvičení Hradba 2018, který až mrazivě věrohodně připomíná některé reálné hrozby dneška. Agresivní Bothnie hrozí vpádem do fiktivní republiky Estonie. K provokacím a k zámince pro vpád používá radikalizovanou bothnijskou menšinu. Situace je kritická, vojenské složky Bothnie se infiltrovaly do shengenského prostoru a hrozí diverzními akcemi i na našem území. 4. brigáda rychlého nasazení (BRN) je v Pobaltí a 7. BRN se chystá ji vystřídat. K ochraně našeho území jsou povolány jednotky aktivních záloh.
Foto Mad

Plukovník Miroslav Brázda cvičení dále přibližuje: "Každé krajské vojenské velitelství (KVV) si během roku organizuje vlastní cvičení jednotek aktivních záloh, ale cvičení Hradba 2018 je v České republice prvním cvičením, které je organizováno pro všechny jednotky aktivních záloh centrálně. Aktivní zálohy vznikly na přelomu let 2003 - 2004. Za těch čtrnáct let práce se výcvik kvalitativně posunul. Díky úpravě legislativy jednotky aktivních záloh zabezpečují konkrétní úkoly, především v případě potřeby posilují policii a chrání objekty důležité pro obranu státu (ODOS)." 

Ukázkám přihlížel nejen hejtman Libereckého kraje Martin Půta, ale i delegace hasičů. Luděk Prudil, ředitel HZS LK, vysvětluje proč: "My se na cvičení nepodílíme, oni cvičí zejména aktivity vojenské. Ale jedním z úkolů aktivních záloh je i pomoc při mimořádných událostech. Takže se rádi podíváme, jak jsou příslušníci aktivních záloh vycvičeni a secvičeni, protože je možné, že při nějaké velké katastrofě budou pomáhat při akcích, které řídíme my. Oni nám pak pomáhají v činnostech, ke kterým jsou vycvičeni, to znamená například při střežení evakuovaných míst."
Foto Mad

Roli teroristů na sebe vzali profesionální liberečtí vojáci. Velitelem je osoba, kterou bych na straně zla nečekal, kaplan liberecké posádky, kapitán Petr Šabaka: "O toto angažmá jsem se sám přihlásil, protože je zajímavé někdy hrát i negativní roli. Budeme mít dva úkoly. Jednak se přes bránu pokusíme provézt zbraň a podruhé prostě přijedeme a zahájíme palbu. " 
Foto Mad

Příslušníci aktivních záloh berou své poslání smrtelně vážně.
Foto Mad

Kontrolní stanoviště zabezpečuje dvakrát dvacet příslušníků aktivních záloh, kteří rotují ve směnách. Jedním z nich je i poručík Antonín Bláha. Ve volné chvíli nám vysvětluje, jaké předpoklady musí splňovat žadatel o tuto službu vlasti: "Podmínkou je pochopitelně dobrá fyzička, dokončená střední škola a absolvování základního vojenského výcviku. Ten probíhá ve Vyškově. Pak absolvujeme pravidelná přezkoušení. Já jsem na cvičení kolem dvaceti dní ročně. Je podstatné mít zaměstnavatele, který vám to umožní. Co mi to přináší? Je dobré být připravený na všechno. Mně to třeba přináší kontakt s tím, co se tady děje. Pak se mi líbí taky zdravověda, naučit se pomáhat jiným lidem. Spoustu věcí můžete použít i v civilním životě. Strach z toho, že bych musel někdy nastoupit reálně, pochopitelně mám, byl bych nerad, kdyby se něco takového stalo, ale je lepší být připraven na nejhorší, než k tomu pak přijít jako slepý k houslím."

Námětem první ukázky byla osobní prohlídka posádky a důkladná prověrka automobilu.
Foto Mad

Výsledkem bylo objevení ve vozidle ukrytých zbraní.
Foto Mad

Tvrdým prohlídkám jsou podrobeni i někteří projíždějící civilisté. Což bylo dost absurdní. Že by příprava civilů na budoucnost? Příslušníci aktivních záloh jsou po dobu služby odměňováni stejně jako profesionálové. Otázkou je, zda by civilisté, kteří se stávají jakýmisi nedobrovolnými statisty, neměli být rovněž finančně kompenzováni.
Foto Mad

Paní Iva Stříbrná z Harrachova, v občanském životě osoba samostatně výdělečně činná v cestovním ruchu, je zde mezi chlapy jedinou ženou: "Myslím si, že jsem zapadla. Chováme se k sobě všichni stejně, chlapi mě neodlišujou, což se mi líbí. Začali mi říkat Karle, abych zapadla." Na otázku, co ji motivovalo a jestli se jako žena a matka nebojí, odpovídá rázně: "Nebojím se, mám děti a řekla jsem si, že kdybych mohla udělat cokoliv, třeba jen něco malého, abych je ochránila, tak to udělám. Odvážná jsem na to dost a myslím, že to platí i o ostatních ženách, které do aktivních záloh vstupují. Když máte rodinu, která vás podpoří, tak to jde. Také jsem si to chtěla zkusit, dokázat si, že na to jako ženská mám, a potěšilo mě, že na to mám. Myslím, že ženské jsou silnější než muži, vydržíme určitě víc. Je to opravdu zkušenost a myslím, že by si tím měl každý člověk projít."
Foto Mad

Zájem médií je solidní. Auto jako pojízdný bilboard, nastrčené na místě kde se za okamžik odehraje zásadní střet s teroristy, bohužel vyvolává dojem, že jde o product placement.
Foto Mad

Cvičení prověřilo naši videotechniku. V klíčové fázi přišlo něco, co vojáci sice nazvali drobným mrholením, ale přiléhavější by bylo označení lokální průtrž mračen. Kamera to naštěstí přežila, a tak pro vás máme akční video z obou ukázek...


...i pár trochu méně akčních fotografií z konce druhého zásahu.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Během naší krátké návštěvy jsme poznali aktivní záložáky různého věku i vzdělání, vykonávající nejrůznější občanská povolání. Jaký je typický český "záložák", není schopný specifikovat ani starší důstojník specialista podplukovník Rostislav Bolek: "Do aktivních záloh se hlásí i poměrně dost bývalých vojáků z povolání, ale jinak nejde profil zájemce o tuto službu zobecňovat ani co se věku týče, ani co se týče vzdělání. Jedna věc ovšem za zmínku stojí. Když bych aktivní zálohy rozdělil na dvě skupiny, na mladé ve věku kolem dvaceti a na ty zralejší třeba kolem čtyřicítky, tak ti mladí přicházejí spíš za dobrodružstvím, za akcí. Ti starší již mají většinou jasno v tom, že chtějí pomáhat, že jim není lhostejno, co se s touto republikou děje. Ale co je zajímavé, ti mladí si po několika letech u aktivních záloh tento názor vytvářejí také."
Tak co, jdete do toho? Stavy aktivních záloh nejsou zdaleka naplněné, deficit je stále vysoký, například pěší rota aktivních záloh u KVV Liberec má 71 záložáků, plánováno je 160.

Text, foto, video Mad
mateřinka
28. 5. 2019 12:00 Na 25. ročníku libereckého festivalu Mateřinka, který se koná v ND od 18. do 22. června, vystoupí 21 českých a zahraničních divadelních souborů.
kostel
28. 5. 2019 09:09 Otevření zahrady a kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci s mariánským sloupem se koná 1. června od 16.00 hodin v zahradě kostela na Malém náměstí.
Dejmal
28. 5. 2019 05:09 Nominace na Ceny Ivana Dejmala za mimořádný pozitivní počin související s krajinou lze nadaci zasílat do 30. června. Vyhlašuje se po dvou letech.
farma
27. 5. 2019 14:57 Farma bude nově fungovat i v mládežnických kategoriích. Hokejoví Bílí Tygři budou spolupracovat s hokejovým klubem HC Lomnice nad Popelkou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
leden
2021
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).