reklama

Muzejní noc pod Ještědem bude letos v prvorepublikovém stylu

15. 5. 2018
Letošní muzejní noc přináší prožitky a vzpomínky v duchu první republiky. V pátek 18. května se od 18.00 do 24.00 hodin můžete přenést s tanečníky, hudebníky, prostřednictvím fotografií i díky setkání s prvním prezidentem o sto let zpět. Program v Jablonci nad Nisou přichystalo Jablonecké kulturní a informační centrum a Muzeum skla a bižuterie. Hlavní program v Liberci se tradičně odehraje v prostoru mezi Oblastní galerií a Severočeským muzeem.
Muzejní noc pod Ještědem bude letos v prvorepublikovém stylu
Foto: MSB a JKIC Jablonec n. N.
V Libereckém kraji opět své síly spojily kulturní instituce v Liberci, Vratislavicích a Jablonci nad Nisou, kde můžete navštívit Muzeum skla a bižuterie a Dům Jany a Josefa V. Scheybalových. Jablonecké muzeum nabídne návštěvníkům kromě prohlídek stálých expozic a aktuální výstavy Zdeňka Lhotského programovou sestavu mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání.

„Akci zahájí v 18 hodin první prezident Československa T. G. Masaryk. Na letní scéně v Jablonci ho uvítá dětský sbor Iuventus, gaude! Pod záštitou České obce sokolské (Župy ještědské) se prezident poté vydá v historickém voze v rámci Spanilé jízdy na návštěvu dalších míst Muzejní noci,“ říká ohledně zahájení a postavy, která bude nocí provázet, Marie Vocelová z Muzea skla a bižuterie.

iuventus
Dětský sbor Iuventus, gaude!

Dále vystoupí veselá skupina mužoretů s příznačným názvem ARTrosa. Také budete moci obdivovat unikátní stepařské vystoupení Project WINGS - tanečníků, kteří svou techniku vypilovali u slavných stepařů na Brodwayi. V průběhu večera tito mistři naučí přítomné základním krokům klasického stepu.

wings
Wings - Václav Muška, Jan Bursa, Pavel Strouha 

Slunečná hudba let 20.–40. v podání Adély Zejfartové a jejího Sunny Swing Tria bude znít nejen k poslechu, ale i k příjemnému posezení ve vytvořené iluzi prvorepublikové kavárny, o kterou se postarají majitelé kavárny Pokec. „Před hlavním vchodem do muzea budete moci hodit šesták do klobouku pravému flašinetáři.

Pokud si budete chtít odnést kromě osobních pocitů i něco malého pro radost, můžete si koupit štěstíčko. A jelikož si v letošním roce připomínají sto let také čeští letci, nebude v rámci stylového občerstvení chybět ani pivo českých letců. Na cestu domů si pak můžete posvítit lampionem, který si vyrobíte v tvůrčí dílně,“ zmiňuje další program v muzeu Vocelová.

art
ARTrosa 

Jedním z dějišť Muzejní noci v Jablonci bude Dům Jany a Josefa V. Scheybalových. Sem se na Anenské náměstí sjedou mezi 18 a 19 hodinou historické vozy, aby připomněly fenomenální rozvoj automobilového průmyslu. Spanilá jízda odstartuje směrem na Vratislavice a odveze také prezidenta Masaryka. Zatímco tatínkové budou obdivovat nablýskané klenoty, potěší děti loutková pohádka Tři úkoly pro čerta.

Večer se dále ponese v duchu prvorepublikové zábavy. Symbolem nové doby byly progresivní taneční styly a nový pohled na módu, a tak nemůže chybět stylová tančírna. Povedou ji zkušení tanečníci z domácího tanečního klubu D.Swing za doprovodu skvělé kapely s jabloneckou účastí Aurora JaSBand. Kdo nebude chtít protáhnout své tělo na parketu, může jen poslouchat, sledovat taneční kreace a dát si něco dobrého ve stylu první republiky. Taneční pauzy vyplní Bioilusion, improvizované kino, které připomene v retrosnímcích a historických smyčkách slávu Jablonecka v uplynulém století. Po celou dobu akce bude možnost prohlédnout si stávající výstavy Ze staré školy a Jablonec v libereckých sbírkách, kde od 20 hodin proběhne komentovaná prohlídka. Přístupné bude také Turistické infocentrum a děti si zde mohou v dílničce vyrobit stylový lampion.

Dům
Dům Jany a Josefa Scheybalových 

Během plánovaných zastávek autobusu na trase Liberec – Jablonec nad Nisou čeká návštěvníky prohlídka Automuzea ve Vratislavicích nad Nisou. Rodný dům Ferdinanda Porscheho připravil komentované prohlídky věnované životu a dílu Ferdinanda Porscheho.
 
Program v prostoru mezi Oblastní galerií a Severočeským muzeem v Liberci zahájí Hrádecké mažoretky, své modely na módních přehlídkách představí SŠ uměleckořemeslná a oděvní Liberec. Na programu se na hlavním pódiu bude podílet i populární vědecko-zábavní show liberecké iQLANDIE. Hudební doprovod zajistí liberecký dexieland OLD STARS a Jakub Děkan a Band. Muzejní noc zakončí ohnivá show Fireshow Jbc. 
 
Oblastní galerie Lázně připravila výtvarnou dílnu Rozsviťte lampiony a komentované prohlídky expozic Adolf Hoffmeister, Na vlnách umění a Fenomén Charlemont. V průběhu celé akce je možné prohlédnout si stálé expozice a probíhající výstavy. Speciálně bude možné zakoupit a ochutnat domácí bratwurst ze Žitavy dle receptury z 18. století. Galerijní kavárna ART CAFÉ bude otevřena až do 24:00 hodin.
 
Program Severočeského muzea bude z důvodu probíhající rekonstrukce v parku kolem budovy.

iq
Science show z Muzejní noci pod Ještědem 2017

Technické Muzeum
připravilo v 18:30, 20:00 a 21:00 hodin komentované prohlídky.

bus
Dům Scheybalových a historický autobus

Jako v minulých letech se můžete vydat oblíbeným historickým autobusem z Liberce do Jablonce a zpět.
 
Historický autobus- jízdní řád:
Z: Jablonec nad Nisou, Dolní náměstí
Do: Liberec, Severočeské muzeum
17.20, 18.20, 19.20, 20.20, 21.20, 22.20, 23.20
Z: Liberec, Severočeské muzeum
Do: Jablonec nad Nisou, Dolní náměstí
17.20, 18.20, 19.20, 20.20, 21.20, 22.20, 23.20
Zastávka v areálu vratislavického muzea, možnost prohlídky muzea (autobusy zde pouze zastaví a budou pokračovat v jízdě)
Jízdné dobrovolné
 
Podrobný program najdete také na letáčcích, webech organizací a FB. 
www.liberecky-kraj.cz/dre-cs/51046-muzejni-noc-pod-jestedem-2018.html, www.jablonec.com, www.msb-jablonec.cz
bLeCha s využitím TZ MSB a JKIC Jablonec
mateřinka
28. 5. 2019 12:00 Na 25. ročníku libereckého festivalu Mateřinka, který se koná v ND od 18. do 22. června, vystoupí 21 českých a zahraničních divadelních souborů.
kostel
28. 5. 2019 09:09 Otevření zahrady a kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci s mariánským sloupem se koná 1. června od 16.00 hodin v zahradě kostela na Malém náměstí.
Dejmal
28. 5. 2019 05:09 Nominace na Ceny Ivana Dejmala za mimořádný pozitivní počin související s krajinou lze nadaci zasílat do 30. června. Vyhlašuje se po dvou letech.
farma
27. 5. 2019 14:57 Farma bude nově fungovat i v mládežnických kategoriích. Hokejoví Bílí Tygři budou spolupracovat s hokejovým klubem HC Lomnice nad Popelkou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
květen
2022
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).