reklama

Setkání pěstounských rodin s Nadací SYNER má občanku

5. 2. 2019
Nadace SYNER se specializuje na poskytování individuální pomoci. 80% její činnosti tím pádem zůstává široké veřejnosti skryto a organizace akcí jako tato tvoří jen příslovečný vrchol ledovce, ale náročná práce pěstounských rodin Libereckého kraje si nejen ocenění, ale i medializaci určitě zaslouží.
Setkání se první únorovou neděli konalo již po patnácté, a když zůstaneme u srovnání s občankou, dá se říci, že Nadace SYNER loni oslavila plnoletost (byla založena 17. srpna 2000). Ovšem správnější je napsat, že je dámou neurčitého věku, protože Eva Syrovátková a Iva Urbanová se charitě aktivně věnovaly již před tím a založení nadace bylo jen logickým krokem v jejich práci. Když se zakladatelek zeptáte na novinky, odpověď Evy Syrovátkové je stručná: "Pořád pokračujeme v tom, co děláme, jdeme ve stejných šlépějích jako předchozí roky." Seznam toho, co nadace již dokázala, dokládá, že to je velmi pozitivní odpověď. Vzhledem k decentralizaci a GDPR jsou trochu problémy s navazováním kontaktů a Iva Urbanová konstatuje: "V poslední době se bohužel často setkáváme s tím, že jen díky přátelům a známým se dozvídáme o lidech, kteří pomoc opravdu potřebují, a přesto nás nikdy nekontaktovali a o pomoc nepožádali. My bychom jim přitom rádi pomohli, ale nevíme o nich. Na druhou stranu jsou takoví skalní žadatelé o všechno možné nebo lidé nesoudní, kteří si nadaci pletou s kasičkou na peníze." Takže, patříte-li k těm prvním, nebo o někom takovém víte, podrobné info naleznete na nadacesyner.cz/pro-zadatele.

A jaké bylo letošní setkání pěstounských rodin? Množství připravených darů napovídá, že tradiční heslo, že nikdo neodejde s prázdnou, bude i letos naplněno. Plyšáci, knihy, hry a sportovní tašky jsou připraveny jako odměna za dětské aktivity. Šeky na nákup v hodnotě 1 000 Kč čekají na závěrečné losování rodin v tombole.
Foto bLeCha

Balónky se dávno staly symbolem akce. Letošní novinkou byl popcorn.
Foto bLeCha

Eva Syrovátková (vlevo) a Iva Urbanová, zakladatelky a členky správní rady nadace, otevřely odpoledne poděkováním pěstounům.
Foto bLeCha

Do libereckého Kolosea tentokrát dorazilo zhruba 250 účastníků. Přijely i děti ze čtyř dětských domovů Libereckého kraje. Eva Syrovátková k tomu podotýká: "Jsme rádi, že jsme je mohli pozvat, protože to jsou děti mající s dětmi pěstounů hodně společného. Tak jsme jim chtěli dopřát také takové krásné odpoledne s jejich tetama."
Foto bLeCha

Program pěkně zostra zahájila písničkářka a moderátorka dětského rádia Jana Rychterová. Zpočátku trochu ostýchavé děti si velmi rychle získala a zábava se rozejela naplno.
Foto bLeCha

Žádný dárek nebyl zadarmo.
Foto bLeCha

K programu odpoledne patří, rovněž tradičně, dobré občerstvení. Letos to byly vynikající koláče a skvělé řízky.
Foto bLeCha

Foto bLeCha

O spokojenost hostů pečoval tým patnácti dobrovolníků firmy SYNER. Pořídit skupinovou fotku všech pochopitelně nešlo, tak jsme zvěčnili alespoň osádku modrého salónku.
Foto bLeCha

Po přestávce děti trochu zklidnilo Sváťovo divadlo. První byla pohádka O koblížkovi. S koláčem v břiše se na na ni dobře dívalo nejen dětem, ale i dospělým.
Foto bLeCha

I Sváťa byl velmi interaktivní a vyžadoval neustálou součinnost diváků. Za těmi, kteří za ním nemohli na pódium, neváhal sestoupit dolů.
Foto Mad

Rychle se láme třetí a čtvrtá hodina programu. Zdá se, že paní Jana se snaží děti zcela umořit, ale vůbec se jí to nedaří. Ještě stále zbývá pár cen a ty je třeba vybojovat! Již dávno se tančí nejen na jevišti, ale i v sále. Nabývám přesvědčení, že akce má velmi zavádějící název, správně by se měla jmenovat "Setkání pěstounských dětí s Nadací SYNER", protože pěstouni si mezi sebou moc nepopovídají a refrény některých písní jim budou ještě dlouho znít v uších :-)
Foto bLeCha

Foto bLeCha

Zájemců o plyšáky, na rozdíl od plyšáků, neubývá. Bude uspokojený celý pěvecký sbor?
Foto bLeCha

Jdeme do finále, Eva Syrovátková a Iva Urbanová se ujímají losování 25 výherců dárkových poukazů na nákup v hodnotě 1 000 Kč! Dospělí jsou napjatí, ale uznejte, čekat, jestli padne jméno mé rodiny, to je nuda oproti adrenalínu získat plyšového kačera za kotoul nebo hvězdu! Jenže kdyby měly soutěžit o ceny i rodinné týmy, protáhlo by se setkání možná do pondělí.
Foto bLeCha

S touto poukázkou pochopitelně výherci do obchoďáku nepůjdou, ale když má být odpoledne velkolepé, proč ho nezprodukovat se vší parádou jako v televizi, včetně focení. Zvláště děti jsou z "milionových bankovek" nadšené, a ač některé hrdinně zápasí s jejich velikostí, vítězoslavně si je nesou do publika.
Foto bLeCha

Na portrét výherců tomboly se z prostorových důvodů vešli jen někteří. Jak velké hřiště by bylo potřeba pronajmout na rodinný portrét rodiny Nadace SYNER? Té současné i těch, kteří za dobu existence nadace její pomoc využili? Řeč peněz je strohá, nadace zatím věnovala na nejrůznější účely kolem 55 milionů korun, především z darů svého zřizovatele, stavební společnosti SYNER, s.r.o. (Pro vaši představu, jen za poslední čtvrtletí loňského roku kladně vyřídila žádosti třicítky žadatelů v hodnotě téměř půl milionu korun.) Ale to není všechno, pocit, že za vámi v obtížné životní situaci někdo stojí, to je přidaná hodnota, která finanční ekvivalent nemá.
Foto bLeCha
Text a video Mad, foto bLeCha
mateřinka
28. 5. 2019 12:00 Na 25. ročníku libereckého festivalu Mateřinka, který se koná v ND od 18. do 22. června, vystoupí 21 českých a zahraničních divadelních souborů.
kostel
28. 5. 2019 09:09 Otevření zahrady a kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci s mariánským sloupem se koná 1. června od 16.00 hodin v zahradě kostela na Malém náměstí.
Dejmal
28. 5. 2019 05:09 Nominace na Ceny Ivana Dejmala za mimořádný pozitivní počin související s krajinou lze nadaci zasílat do 30. června. Vyhlašuje se po dvou letech.
farma
27. 5. 2019 14:57 Farma bude nově fungovat i v mládežnických kategoriích. Hokejoví Bílí Tygři budou spolupracovat s hokejovým klubem HC Lomnice nad Popelkou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
květen
2022
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).