reklama

Symbol libereckých Vánoc je považován za pramáti všech vánočních hvězd

29. 11. 2017
Vánoce v Liberci jsou letos ve znamení Ochranovské hvězdy. Zdobí špici stromu na náměstí, visí z balkónu radnice a je dominantou celé slavnostní výzdoby. Herrnhuter Stern (Ochranovská hvězda) vznikla v zámku Herrnhutské jednoty bratrské. Je považována za pramáti všech vánočních hvězd.
Symbol libereckých Vánoc je považován za pramáti všech vánočních hvězd
Foto: Mad + MML
"Herrnhuter Sterne Manufaktur" dneška byla postavena roku 2010. Její štít zdobí hvězda o průměru 1,3 metru, ale zdaleka není největší. Například Angela Merkelová ozdobila sídlo své partaje 2,5metrovým vysokým exemplářem.

Ochranovské hvězdě se též říká moravská hvězda a jedná se o vánoční, ve světě oblíbenou a v našich zeměpisných šířkách teprve nedávno objevenou, ozdobu. Informace její historii a současnosti, které před dvěma lety načerpal kolega přímo v saské manufaktuře, jsou popsávy ZDE. Teď, když se Ochranovská hvězda stala symbolem libereckých Vánoc, nastal čas velice zajímavé téma lehce oprášit.

K vánočním svátkům Ochranovská hvězda patří především v německém prostředí a místech ovlivněných Moravskými bratry, evangelickou církví, která je samostatnou součástí mezinárodní Jednoty bratrské. Právě v jejich komunitě v Horní Lužici hvězda roku 1821 vznikla. Původně sloužila jako pomůcka pro školní výuku s druhotným využitím v oknech bratských ubikací. Postupně se hvězdy staly vyhledávaným průvodcem Vánoc a začátkem 21. století jich manufaktura Moravských bratří v Ochranově vyrábí přibližně čtvrt milionu ročně.

Moravské hvězdy v období adventu zdobí mnoho kostelů, domů a pokojů po celém světě, hlavně ale v Německu a Severní Americe, kde snad není jediné domácnosti, kde by alespoň malá hvězda nezdobila vrchol vánočního stromečku.  Obchodní název Herrnhuter Sterne, česky Ochranovská hvězda, přišel samozřejmě z kolébky této vánoční ozdoby - z Německa. Zvolen byl podle místa výroby, obce Herrnhut, kde našli evangeličtí uprchlíci z Moravy úkryt před pronásledováním kvůli víře. Zde se hvězda roku 1880 začala komerčně vyrábět a vyrábí se tu dodnes.

Ovšem úplně první zmínka o výrobě a používání papírových hvězd osvětlených svíčkou je o celých 59 let starší, a pochází již z roku 1821, kdy je studenti z moravské chlapecké školy v obci Niesky (36 kilometrů od Herrnhutu) vytvořili pro slavnostní osvětlení místní školní budovy, při příležitosti jejího 50. výročí založení. Tyto hvězdy měly 110 hrotů.

Je jisté, že u počátků tradice mnohocípých hvězd byla výuka matematiky a geometrie na školách Moravských bratří. Tyto složité obrazce sloužily žákům při vyučování, a nakonec i pro výzdobu.

Spolu s misijní a charitativní činností Moravské církve se světem šířila i oblíbenost jejich hvězdy. Proto se vyvěšuje od začátku adventu až do Tří králů i v západní Indii, Grónsku, Surinami, Labradoru, Americe, jižní a východní Africe, Ladaku či části Skandinávie.

Současné hvězdy již nejsou pouze z papíru. V saském Herrnhutu se vyrábějí i proti nepříznivému počasí odolné plastové hvězdy s možností dokoupení elektrického osvětlení, závěsné konzole a boxu pro uskladnění složené hvězdy. Počet cípů hvězdy se ustálil na 26, s tím, že vrcholový hrot je vynechán a jeho místo je využíváno pro zavěšení a instalaci osvětlení.

V českých zemích se hvězdy ve velkém prodávají zhruba až od roku 2010, kdy byla objevena pro komerci. Tradičními barvami hvězdy jsou bílá, žlutá nebo červená. Té liberecké, dominantní, sluší právě žlutá.

uba s využitím internetových zdrojů
mateřinka
28. 5. 2019 12:00 Na 25. ročníku libereckého festivalu Mateřinka, který se koná v ND od 18. do 22. června, vystoupí 21 českých a zahraničních divadelních souborů.
kostel
28. 5. 2019 09:09 Otevření zahrady a kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci s mariánským sloupem se koná 1. června od 16.00 hodin v zahradě kostela na Malém náměstí.
Dejmal
28. 5. 2019 05:09 Nominace na Ceny Ivana Dejmala za mimořádný pozitivní počin související s krajinou lze nadaci zasílat do 30. června. Vyhlašuje se po dvou letech.
farma
27. 5. 2019 14:57 Farma bude nově fungovat i v mládežnických kategoriích. Hokejoví Bílí Tygři budou spolupracovat s hokejovým klubem HC Lomnice nad Popelkou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
leden
2021
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).