reklama

Desátému ročníku krajského kola Prezentiády dominovaly školy z České Lípy

9. 4. 2019
Jak název napovídá, Prezentiáda je soutěž v prezentačních schopnostech. V Čechách a na Slovensku se soutěží ve dvou "váhových" kategoriích, druhý stupeň ZŠ a školy střední bez rozdílu typu. Naše krajské kolo proběhlo 1. a 8. dubna, hostitelem bylo tradičně gymnázium F.X. Šaldy.
Nutno upřesnit dvě věci. Za prvé, Prezentiáda je vlastně jen pověstným vrcholem ledovce prezentačního snažení, protože klání doprovázejí semináře, každé družstvo si vyslechne závěrečné hodnocení a tipy jak svoji prezentaci vylepšit, na čem dále pracovat, nemluvě o tom, že účastníci si vyzkoušejí vystupování před publikem a před porotou.
Za druhé, je pozoruhodné, že  soutěž je organizována zdola. Ačkoliv dvou až tříčlenné žákovské týmy nominuje škola, žáci se sami dávají dohromady a pak si hledají nějakého učitele za svého patrona. To mi potvrzuje i Jan Kosťun, učitel informatiky a matematiky a kouč týmu českolipské průmyslovky: "Žáci sami nás oslovují, to je taková skupina lidí fungující jako samostatná jednotka, oni to berou jako součást rozvoje vlastní osobnosti." 
Perličkou je, že i pořádající gymnázium F.X. Šaldy se k poskytování prostoru krajskému kolu Prezentiády dostalo tak říkajíc zdola. Petr Hrůza, učitel čestiny a angličtiny, vzpomíná: "My jsme se do tohoto projektu jako škola prapůvodně zapojili díky našim studentům, kteří nás poprosili o záštitu. Trochu paradoxní je, že ačkoliv gymnázium F.X. Šaldy soutěž hostí, naši žáci se tak často neúčastní."

Pořadatelem soutěže je spolek Student Cyber Games (SCG). Všeříkajícím mottem SCG je "Hra školou", tedy snaha rozvíjet dovednosti studentů zábavným způsobem, prostřednictvím hry je přitáhnout k zájmu o věci vážnější. Marcel Kotek, organizátor libereckého kola, vítá porotu a soutěžící.
Foto Mad

V souboji škol základních se utkalo pět škol z různých míst Libereckého kraje (Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa a dvakrát Hrádek nad Nisou). S přehledem zvítězila liberecká ZŠ Doctrina. Oproti tomu účast na prezentačním klání škol středních byla téměř jednobarevná. Z šesti týmů, které v pondělí 8. dubna do gymnázia F.X. Šaldy dorazily, bylo pět z České Lípy a jeden z Tanvaldu. Pro ilustraci, v Libereckém kraji máme pět desítek středních škol, z toho v Liberci, který vůbec zastoupený nebyl, jich sídlí přes dvě desítky (viz. ZDE).

Porota byla tříčlenná. Zcela vpravo sedí již zmíněný Petr Hrůza za pedagogy a po jeho pravici Matyáš Moc a Jaroslav Tomášek za Studentský parlament.
Foto Mad

Bodují se jednotlivé složky prezentace, přičemž mají různou váhu. Největším dílem, celými třiceti procenty, se na výsledku podílí verbální a nonverbální projev (v listu porotce dále rozdělený na plynulost projevu a řeč těla). Dvacet procent má nápaditost uchopení tématu, vizuální atraktivita (myšleno především zpracování materiálů pro dataprojektor) má patnáct a tak dále. Porotce Hrůza váhu hodnocení komentuje: "V soutěži jde o nácvik vystupování, témata jsou většinou odlehčenější, abstraktnější (letos Život není fér a Ta dnešní mládež). Studenti si vyzkouší nastrukturovat vizuální stránku a projev."
Foto Mad

Soutěž probíhá celkem neformálně až ležérně. Například takto vypadalo losování dalšího soutěžního týmu v pořadí. Aby nebyl nikdo zvýhodněný, losovalo se vždy jen aktuální kolo.
Foto Mad

Zatímco jeden tým soutěžil, druhý se za dveřmi připravoval. Takto vypadá pohled do tvůrčí kuchyně týmu ¯\_(ツ)_/¯ českolipské průmyslovky, která se loni dostala až do finále. Anna Novotná a Vítězslav Kříž brali "jen" bronz, což na postup nestačí. A perlička, Vítězslav Kříž se nedávno vrátil ze stáže v USA. 
Foto Mad

Některé týmy měly své vystoupení vymazlené do nejmenších detailů včetně outfitu. Hned první soutěžící BlondDuo z českolipského gymnázia nasadilo laťku tak vysoko, že ji již nikdo další nepřeskočil.
Foto Mad

Takže to nejlepší na začátek, Viktorie Filipi a Natálie Siberová budou Liberecký kraj prezentovat na velkém finále v Brně! Patronka dívek, učitelka Pavla Machová, se asi nestačila divit, dopoledne mi totiž prozradila: "Jsme tu poprvé a sbíráme zkušenosti!"
Foto Mad

Prezentací vše zdaleka nekončí, přichází čas na záludné otázky, které klade zvláště jeden člen poroty.
Foto Mad

Na co se budou ptát, až tam budeme stát my???
Foto Mad

Na některých školách jsou prezentační dovednosti náplní speciálního předmětu. Tak tomu je například na Euroškole Česká Lípa, kterou prezentovala trojice Anna Opleštilová, Nikola Moravcová a Jakub Kovalovský. Pozor, paní ve svetříku je jejich třídní učitelka Barbora Zajptová. Jakub konstatuje: "Konkurence je kvalitní, ale my jako studenti oboru Marketing a reklama jsme poznali v prezentacích i některé chyby. My toto bereme přímo v předmětu Prezentační dovednosti." Já dodávám, že tento tým skončil druhý a má tedy ještě určitou naději na postup do finále díky divoké kartě.
Foto Mad

Na hostitelském gymnáziu F.X. Šaldy se prezentační dovednosti jako předmět nevyučují, Petr Hrůza vysvětluje proč: "Zařadit takový předmět by bylo teoreticky možné, ale těch předmětů je už tak opravdu mnoho. U nás jsou prvky prezentačních dovedností zakomponovány přímo do jednotlivých předmětů. Máme to s kolegy rozdělené tak, že přírodovědné předměty kladou důraz na faktickou stránku věci a na strukturu, zatímco v humanitních předmětech se studentům dostává zpětné vazby ohledně projevu včetně neverbálního."

Jediní nečeskolipští účastníci, Michal Seidl, Aneta Neumanová a Vilém Erlebach, žáci sexty tanvaldského gymnázia a jejich koučka Jarmila Moravcová, učitelka informatiky a matematiky. Letos se to nepovedlo, ale před několika lety její tým do celostátního kola postoupil. Na otázku, jestli je těžké v Tanvaldu sehnat soutěžící, paní Moravcová odpovídá záporně: "Vždycky se najdou aktivisti, kteří jdou rádi do soutěží. Dělají to ve svém volnu mimo výuku, jen generálka proběhla před spolužáky o vyučování, a tak se s připomínkami a nápady vlastně zapojila celá třída."
Foto Mad

Závěrem ještě jedna otázka šitá na tělo Petru Hrůzovi, pamětníkovi prvního i mnoha dalších ročníků. Zajímá mě, co se za těch deset let změnilo: "Myslím si, že je znát lepší připravenost studentů. Z hlediska techniky prezentace jsou dnešní studenti určitě dál než v počátcích soutěže, ale byl bych moc rád, kdyby se podařilo tuto akci výrazněji propagovat, aby měla lepší zvuk. Je škoda, že neprobíhá aktivnější kampaň, protože toto je velmi cenná záležitost."

Text a foto Mad
mateřinka
28. 5. 2019 12:00 Na 25. ročníku libereckého festivalu Mateřinka, který se koná v ND od 18. do 22. června, vystoupí 21 českých a zahraničních divadelních souborů.
kostel
28. 5. 2019 09:09 Otevření zahrady a kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci s mariánským sloupem se koná 1. června od 16.00 hodin v zahradě kostela na Malém náměstí.
Dejmal
28. 5. 2019 05:09 Nominace na Ceny Ivana Dejmala za mimořádný pozitivní počin související s krajinou lze nadaci zasílat do 30. června. Vyhlašuje se po dvou letech.
farma
27. 5. 2019 14:57 Farma bude nově fungovat i v mládežnických kategoriích. Hokejoví Bílí Tygři budou spolupracovat s hokejovým klubem HC Lomnice nad Popelkou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
listopad
2020
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).