reklama

New Generation, nová myšlenka pro novou generaci

18. 4. 2019
Liberec má za sebou první ročník soutěže v amatérském klasickém a moderním baletu, což je na severu Čech počin v pravdě průkopnický. Díru na trhu objevili Maria Gornalova a Alexej Yurakov, manželský pár dosud proslulý především špičkovými baletními výkony na jevišti Divadla F.X. Šaldy.
Poté co Maria a Alexej založili (2013) a vybudovali taneční školu Malex, vrhli se do realizace dalšího nápadu. Maria Gornalova připouští, že to byla velká výzva: "Taková akce v Liberci nebyla, tady na severu je baletních soutěží na úrovni vůbec málo, tak jsme chtěli zkusit něco nového. Bylo to o nervy, všechno to zařizování kolem, je to možná horší než na jevišti a je to velká zkušenost. Prožili jsme velké věci v tanci a toto je také tanec, ale netančíme my a tím je to pro nás nové, sami připravujeme děti. Pomáháme si navzájem, dělíme se, Alex víc dělá papíry, já pracuji s dětmi, starám se o kostýmy a další věci kolem. Ale dá se říct, že se vzájemně doplňujeme."
A hned první ročník dopadl na výbornou. Peníze poskyli především sponzoři, v první řadě Nadace Preciosa a nadace Život umělce. Něco přidal a záštitu nad New Generation v osobě Květy Vinklátové převzal Liberecký kraj a Divadlo F.X. Šaldy poskytlo prostory.

Klára Schillerová (na fotce uprostřed), členka organizačního týmu, mi poskytuje základní data soutěže: Je to pilotní ročník, ale přesto máme přihlášeno 254 soutěžících z celého Česka. Soutěží se ve čtyřech věkových kategoriích (5 až 8 let, 9 až 12 let, 13 až 16 let a nad 17 let) a ve čtyřech disciplínách, klasickém baletu sólo, klasickém baletu skupin, moderním baletu sólo a moderním baletu skupin." Jednoduchým výpočtem vychází, že takovýchto krásných cen, které věnovala Nadace Preciosa, musí mít šéf soutěže Alexey Yurakov připraveno celkem šestnáct.
Foto Mad

Vesměs soutěží žáci amatérských škol při základních uměleckých školách, soukromých baletních studií a studií při divadlech. Je čas zkoušek a prostor Malého divadla si právě osahává berounská baletní škola Terezie Rudové. Tereziiny svěřenkyně ročně absolvují půl tuctu soutěží, na New Generation přijelo dvacet sedm dívek, ale ambice na úspěch nechce Terezie ani odhadovat: "Děti jsou nevyzpytatelný, všechny holčičky, co tu jsou, chtějí být první, což pochopitelně vyjde jen někomu."
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Nuda nepanovala ani v oddychové zóně :-) Během dopoledních zkoušek závodnice ještě nejsou nalíčené a v kostýmech. To teprve přijde.
Foto Mad

Z foyeru se stala nejen šatna, ale i odpočívárna. Pražačka Kristýna tančí třetím rokem, na takovéto soutěži je podruhé. Rodičům nejde ani tak o výsledky, což komentuje maminka: "Nemyslím si, že by měla být za každou cenu první. Nám jde o to, aby něco smysluplného, co ji baví, dělala, aby se hýbala, než aby seděla doma."
Foto Mad

Tančí a trénuje se nejen na scéně, ale prakticky všude. Baletka Alena má za sebou cestu až z Brna, toto je její první soutěž. Na otázku, proč přijela, odpovídá: "Tančím hlavně pro zábavu, ale když něco vyhraju, zlobit se nebudu." Její jen o těžko postřehnutelný rozdíl let starší trenérka Barbora se baletu věnuje od tří let, má vystudovanou konzervatoř a jiné tanečnice trénuje již šest let. Baletem se ale neživí, pracuje jako manažerka v reklamní agentuře. Co se umístění svěřenkyně týče, je optimistka: "Vzhledem k tomu, že v naší kategorii je málo účastníků, tak věříme, že šance máme velké."
Foto Mad

Baletka Daniela se svěřuje: "Tančím od třetí třídy, teď jsem ve čtvrtý třídě. Ale na soutěži jsem už poněkolikátý." Tatínek upřesňuje: "Na soutěži jsme asi počtvrté. Je to čistě zájem dcery, my k tomu v rodině nikdo nemáme žádné vlohy. V dceři se někde vzalo nějaké baletní střívko a hrozně ji to bavilo už ve školce, tam chodila do souboru scénického tance a tam nám paní mistrová doporučila, aby dál pokračovala v baletu."
Foto Mad

Vraťme se k soutěži, z leva do prava sedí porota ve složení: Zdeněk Prokeš (umělecký šéf, tanečník, choreograf, pedagog), Jan Kodet (baletní mistr, choreograf), Vlastimil Harapes (tanečník, choreograf, režisér, divadelní a filmový herec), František Pokorný (tanečník, choreograf, režisér, libretista, kritik a emeritní šéf baletu DFXŠ).
Co jméno, to legenda. Hvězdná porota byla největší devizou soutěže. Maria vysvětluje, jak se povedlo tyto kapacity oboru získat: "S těmi lidmi jsme spolupracovali a osobně je známe, poprosili jsme je a oni nám vyšli vstříc, což je skvělé."
Foto Mad

František Pokorný v pauze diskutuje s Vlastimilem Harapesem. Zajímá mě, zda děti za účast v takovéto soutěži získávají nějaké body jako ve sportech. Emeritní šéf libereckého baletu vysvětluje: "Ne, takový systém tu není. Soutěže jsou bohužel velmi roztříštěné, chtělo by je to sjednotit, snad by si je mělo vzít pod patronát ministerstvo kultury. Měly by vzniknout krajské přehlídky a na ně navazující celostátní kolo, ale na druhou stranu na balet nelze brát stejný metr jako na sport."
Foto Mad

Když přijde řeč na podporu kulturních aktivit, porotce Pokorný nešetří kritikou: "Mě kdysi rozčílilo, když byl společenský tanec prohlášený za sport, což je, podle mě, ptákovina. Ale je to komerčně výhodné. Jen si vezměte, jaký je v tisku věnovaný prostor sportu a jaký kultuře. Nemám nic proti sportu, vždyť jsem sportovec, ale musí existovat nějaká rovnováha a ta není. O kultuře se píše většinou, když někdo zemře (smích). Léta se slibuje, že z rozpočtu půjde nejméně jedno procento na kulturu, ve skutečnosti stát dává jen 0,6%. Jiné vyspělé země dávají trojnásobek. Lépe na tom jsou i na Balkáně."
Foto Mad

Na otázku, co na soutěžích, jako je New Generation, vidí zvláště pozitivního, porotce Zdeněk Prokeš vypočítává: "Dětem to dá soutěživost, zodpovědnost vůči přípravě a hlavně vidí, jak na tom jsou ostatní a co umějí." Vlastimil Harapes navazuje: "To máte stejný jako ve sportu, každý se chce předvést v co nejlepší formě a tedy pro to něco dělá, trénuje a každá soutěž je pro ta děcka posun dopředu. A pak, úkolem takovýchto soutěží by mělo být hledání talentů. Talent je hrozně vzácná věc, která se nedá naučit. Ten musí mít člověk v sobě, jinak to nejde."
Foto Mad

Maria s Alexem chtějí z New Generation udělat zavedenou, tradiční soutěž. Jestli půjde popularita New Generation vzhůru, jako že půjde, budou se muset organizátoři poohlédnout po větším prostoru. Malé divadlo bylo na hranici své kapacity již letos.
Foto Mad

Foto Mad

I na chodbách je na první pohled patrné, že soutěž začala. Slečny jsou převlečené a nalíčené, v sále je ale tak plno, že lepší je čekat ve foyeru.
Foto Mad

A ještě jedna perlička k porotě. Mezi soutěžícími a jejich doprovody a trenéry jsem často slyšel věty typu: "Koukej se před Harapesem vytáhnout!" nebo: "Dej do toho to nejlepší, hodnotí tě Harapes". Krásný příklad, jak jméno inspiruje, ale mistr Harapes to bere s nadhledem: "Ty děti mě znají díky filmům, jinak by si mě už dávno nepamatovaly, já už dvacet, třicet let netancuju, tak těžím z popularity filmů, které opakují každej rok."
Foto Mad

Napětí čekání na výsledek. Uvidíme někoho z přítomných za pár let na prknech, která znamenají svět? A co je případně čeká? Vlastimil Harapes se o český balet nebojí: "Český balet je na tom dnes stejně jako všude ve světě. S otevřením hranic zde působí tanečníci z nejrůznějších zemí, dobře to je vidět právě v Liberci. Naopak Češi, kteří mají vůli prosadit se, vyrážejí do zahraničí, platové podmínky jsou venku mnohdy lepší."
Foto Mad

Vzhledem k počtu soutěžících a množství kategorií a cen by bylo nespravedlivé někoho vyzdvihovat, ale když si jde pro diplom kluk mezi tolika holkama, tak to za fotku určitě stojí!
Foto Mad

Maria Gornalova s Alexem Yurakovem mají práci s předáváním cen. Ceremoniál a celou soutěž moderuje Jan Jedlinský (vpravo), herec Divadla F.X. Šaldy v Liberci.
Foto Mad

Křišťálových baletek z Preciosy bylo jen šestnáct, ale aspoň účastnický diplom dostal každý.
Foto Mad

A dobrá zpráva na závěr pro příznivce baletního umění, kteří po přečtení této obrazové reportáže mají obavy, že ruský manželský baletní pár pověsil balet na hřebík a přesedlal na manažerskou dráhu. Maria vám vzkazuje: "My ještě taneční kariéru nemáme za sebou, takže v tomto oboru začínáme a rozkoukáváme se."

Text a foto Mad
mateřinka
28. 5. 2019 12:00 Na 25. ročníku libereckého festivalu Mateřinka, který se koná v ND od 18. do 22. června, vystoupí 21 českých a zahraničních divadelních souborů.
kostel
28. 5. 2019 09:09 Otevření zahrady a kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci s mariánským sloupem se koná 1. června od 16.00 hodin v zahradě kostela na Malém náměstí.
Dejmal
28. 5. 2019 05:09 Nominace na Ceny Ivana Dejmala za mimořádný pozitivní počin související s krajinou lze nadaci zasílat do 30. června. Vyhlašuje se po dvou letech.
farma
27. 5. 2019 14:57 Farma bude nově fungovat i v mládežnických kategoriích. Hokejoví Bílí Tygři budou spolupracovat s hokejovým klubem HC Lomnice nad Popelkou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
listopad
2020
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).