reklama

VĚŽE SEVERU 13: Slovanka je Němka narozená ve Vídni

20. 8. 2014
Zdáli celkem nezajímavá konstrukce Slovanky skrývá řadu překvapení. Málokdo ví, že je dílem firmy, která má v portfoliu několik realizací zdobících učebnice architektury a její historie je těsně spjata se založením Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory.
VĚŽE SEVERU 13: Slovanka je Němka narozená ve Vídni
Foto + video Mad
Průmyslový boom druhé poloviny 19. století, který nastartoval asi zatím historicky největší rozmach Sudet, přinesl i zvýšení životní úrovně obyvatel a s tím svázaný rozvoj volnočasových aktivit, ke kterým v našem kraji pochopitelně náleželo objevování kouzla hor. Za zakladatele zdejší turistiky je považován továrník Adolf Hoffman, který s dalšími nadšenci založil roku 1884 již zmíněný Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory (dále DGV). Spolek si velmi rychle získal respekt a stal se jedním z nejaktivnějších v monarchii. Ve 30. letech 20. století měl víc jak 7 700 členů, ale to se bohužel již blížil konec jeho lepší éry. Po připojení Sudet k Říši se DGV přidal na stranu nacistů, což mu přineslo krátkodobé výhody, jako například že nebyl zrušen a naopak mu byl přisouzen určitý majetek. Nicméně po roce 1941 byl rozpuštěn v nacionálněsocialistickém Říšském svazu pro tělesná cvičení (Deutschen Reiehsbund für Leibesubungen, DRL).

Při příchodu od Hrabětic (lépe řečeno z Janova nad Nisou, který je jejich částí, viz. turistická mapa ZDE) Slovanka nepůsobí vůbec impozantně. Naopak, je jasné, že válčí nejen se rzí, ale i s okolními stromy, které na rozdíl od ní rostou...
Foto: Mad

Ale vraťme se k tomu lepšímu, co DGV přinesl. Vyznačil celou síť turistických cest, která v podstatě funguje dodnes. Až do roku 1941 vydával objemné ročenky, které jsou dnes pro badatele velmi cenným zdrojem informací. Organizoval výlety a volný čas mládeže. A protože měl řadu velmi movitých členů a mecenášů, začal záhy stavět vlastní chaty a rozhledny. K těm nejslavnějším patřil horský hotel na Ještědu z roku 1907 (vyhořel posledního ledna 1963) a k nejstarším patří právě Slovanka.

Na nezájem turistů si věž nemůže stěžovat.
Foto: Mad

Některé prameny tvrdí, že jedenáctimetrová litinová konstrukce na třímetrové kamenné podezdívce je vůbec nejstarší železnou rozhlednou v Čechách. Jiné opatrně dodávají slůvko zřejmě. Vrch, na kterém rozhledna stojí ve výšce 820m nad mořem, se původně jmenoval po majiteli pozemku Seibtův vrch. Jméno Slovanka rozhledna získala až po roce 1928, kdy zde byla postavená chata Slovanka. Ta je dnes po rekonstrukci opět otevřená a nabízí nejen občerstvení, ale i ubytování.

14m je bezpečná výška i pro osoby trpící závratí a přitom máte pocit, že na svět pohlížíte z nadhledu :-)
Foto: Mad

Slovanku koupil DGF od firmy Waagner-Biro A.G., která ji jako exponát vystavovala na Světové výstavě železáren ve Vídni. Pětitunová litinová konstrukce byla rozebrána a dopravena do Jizerek, kde pro ni údajně za jediný den jediný zedník připravil třímetrový bytelný podstavec. Až místo navštívíte, těžko uvěříte. Montéři pak rozhlednu během 17 dní smontovali a 14. srpna 1897 se konalo slavnostní otevření. Přišlo na pět tisíc lidí, kteří zaplatili vstupné, které ten samý den rozhlednu zaplatilo. Neuvěřitelné, že? Dodejme, že i tehdy zde stála chata, ta ale rozhledně dělala společnost jen do roku 1895, kdy vyhořela.

A teď malá odbočka k firmě Waagner-Biro A.G., malý exkurz do jejího portfolia stojí za to!

Firmu založil 16. října 1854 Rudolph Philipp Waagner, obchodník se železem. Ještě téhož roku se spojil se zámečníkem Antonem Biró a s firmou "Albert Milde & Co." Vznikla tak firma Waagner-Biro A.G.. Od začátku byla typickým znakem jejích realizací odvaha stavět smělé konstrukce, která jí zůstala dodnes. Vzhledem k tomu, do čeho se firma pouštěla, byla výstavní Slovanka jen reklamním předmětem. Na přelomu 19. a 20. století postavila společnost v Rakousku pár jejích sestřiček. Podstatnější je, že do 2. světové války vybudovala mnoho vídeňských mostů (například Schwedenbrücke, Floridsdorfer Brücke, Friedensbrücke a Augartenbrücke) a technikou vybavila vídeňskou Státní operu. Jevištní technika je dnes samostatnou divizí firmy.
Firma se značnou měrou podílela na poválečné rekonstrukci Vídně, mimo jiné dala novou střechu dvěma dominantám, bombardováním poničené katedrále sv. Štěpána a Státní opeře. Ve druhé polovině 20. století se Waagner-Biro A.G. stala celosvětově uznávaným pojmem. Kromě řady významných mostů se spolupodílela na takových projektech, jako je slavná opera v Sydney (včetně jeviště), olympijský stadion v Mnichově, část nového Louvre a Capital Gate v Abu Dhabi, který se stal symbolem moderních Emirátů. Další informace se dozvíte na vynikajícím webu firmy ZDE. My přinášíme pár fotografií dvou impozantních realizací, které vyrostly téměř současně (1999 a 2000) v Berlíně, takže je máme tak říkajíc za humny.

První z nich je slavná prosklená kopule budovy Říšského sněmu v Berlíně architekta Normana Fostera, který vyhrál svým smělým řešením soutěž na rekonstrukci budovy.
Foto: Mad

Foto: Mad

Druhou je gigantická střecha SONY Centra, otevřeného v roce 2000 při příležitosti filmového festivalu Berlinále. Tato impozantní koruna nového Potsdamského náměstí v Berlíně skrývá kromě filmového muzea obrovské multikino, restaurace, obchody, hotel(y)... zkrátka, tady to žije 25 hodin denně.
Foto: Mad

Foto: Mad

Takže to byly novinky, zpět ke stařence.

Architektonický půvab vídeňské Němky Slovanky spočívá v detailu.
Foto: Mad

Slovanka byla udržovaná až do druhé světové války. Po ní ji čekal podobný osud jako řadu jiných objektů. Rozhledna chátrala, až roku 1997 byl vstup na ni zakázán. Tehdejší majitel, firma Pražské služby, dokonce uvažoval o jejím rozebrání. Roku 1999 ji zakoupila obec Lučany nad Nisou, která se před tím zasadila o prohlášení Slovanky technickou památkou. Bylo založeno Občanské sdružení na záchranu Slovanky a díky drobným i velkým přispěvatelům a státní podpoře mohla být rozhledna za půl milionu korun zrekonstruována a opět zpřístupněna veřejnosti.

Nahoru vede 56 schodů.
Foto: Mad

Kovové vizitky se jmény všech donátorů, připevněné na schody, si dnes už nepřečtete, vandalové je strhali... I to je daň za to, že dnes je Slovanka vyhledávaným turistickým cílem, ležícím v půli cesty mezi Bramberkem a Královkou. Tato trasa je přitažlivává tím, že za jediný den navštívíte 3 rozhledny a chaty. Všechny kdysi patřily slavnému spolku DGF. Na Bramberku ale budete mít možná smůlu, rozhledna je otevřená jen sezónně za pěkného počasí a chalupa bohužel nečinně chátrá.

A na závěr ještě jeden pohled na secesní krasavici.
Foto: Mad

Pohled směrem na Liberec a Jablonec n.N.. Po znovuotevření rozhledny v roce 2000 byly stromy, bránící v rozhledu, částečně vykáceny. Jenomže s živými stromy mrtvé železo nemůže soupeřit. Následující dvě panorámy jsou z konce srpna 2013.
Foto: Mad

Panoráma směrem na Krkonoše. Vzhledem k menší atraktivnosti zde stromy tolik nevadí. Všechny panorámy si můžete v novém okně prohlédnout v plné velikosti!
Foto: Mad

Na podzim 2013 Lesy ČR porost opět významně proklestily, takže si můžete porovnat, jak panorama prokouklo. Následující snímky byly pořízeny pár měsíců po předchozích fotkách.

Pohled směrem Krkonoše.
Foto: Mad

Pohled směrem na Liberec a Jablonec n.N..
Foto: Mad

Detail téhož.
Foto: Mad

No comment.
Foto: Mad

Další díly Věží severu naleznete zde:
Dymník
Trosky - díl 1. (fakta), Trosky - díl 2. (pověsti)
Janov nad Hřenskem
Rozhledna Frýdlant
Studenec
Budyšín - Reichenturm - Bohata wěža
Jilemnická radnice
Věž na vodu a uhlí ve Vratislavicích
Katedrála sv. Petra v Budyšíně
Věž dolních kasáren v Liberci
Am Schweren Berg
Pivovarská věž v Jablonném v Podještědí
Rakouská věž zámku Sychrova
Jonsdorfská Jeptiška
Lidové sady Liberec
Na Stráži (Sloup v Čechách)
Českolipská radnice
Kostel sv. Vavřince v Chrastavě
Hvozd / Hochwald Turm
Hrubý Rohozec
Rozhledna Hrádek nad Varnsdorfem
Jonsdorfské skalní věže a lomy
Jablonecká radnice
Rampouch truhláře Rezka v Zásadě
Prachovské skály
Věž chrastavské radnice
Černá Studnice
Věž staré liberecké radnice, díl první, díl II (věž Severočeského muzea)
Johanniskirche Žitava
Hrubá Skála
Mlýn na Lysém vrchu
Lemberk - procházka kolem vodojemu
Lemberk
Mon Plaisir
Litinová kráska nad Löbau
Tichánkova rozhledna (Tábor)
Alainův kamenný posed
Císařský kámen
Vyhlídka libereckého zámku
Neugersdorfský Bismarckturm
Královka
Oybin
Štěpánka I,  Štěpánka II
U borovice
Bramberk
Slovanka
Heřmanická Vokurka
Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě
Maják Járy Cimrmana
Jedlová
Nisanka
Můstek K70 v Lomnici nad Popelkou
Vyskeřská kaplička
Grabštejn
Rozhledna Smrk
Vodojem zámku Sychrov
Věž frýdlantské radnice
Rozhledna restaurace a hotelu Petřín
Věž hradu a zámku Frýdlant

Zdroje informací:
http://www.waagner-biro.com/en
http://rozhledny.webzdarma.cz/slovanka.htm
http://cs.wikipedia.org/wiki/Slovanka_%28Jizersk%C3%A9_hory%29
http://krkonose.krnap.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=7651&Itemid=4
http://eamos.pf.jcu.cz/amos/kat_tv/modules/low/kurz_text.php?id_kap=14&kod_kurzu=kat_tv_9025
Text a foto Mad
mateřinka
28. 5. 2019 12:00 Na 25. ročníku libereckého festivalu Mateřinka, který se koná v ND od 18. do 22. června, vystoupí 21 českých a zahraničních divadelních souborů.
kostel
28. 5. 2019 09:09 Otevření zahrady a kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci s mariánským sloupem se koná 1. června od 16.00 hodin v zahradě kostela na Malém náměstí.
Dejmal
28. 5. 2019 05:09 Nominace na Ceny Ivana Dejmala za mimořádný pozitivní počin související s krajinou lze nadaci zasílat do 30. června. Vyhlašuje se po dvou letech.
farma
27. 5. 2019 14:57 Farma bude nově fungovat i v mládežnických kategoriích. Hokejoví Bílí Tygři budou spolupracovat s hokejovým klubem HC Lomnice nad Popelkou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
září
2020
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).