reklama

VĚŽE SEVERU: O třech životech jednoho mlýna

25. 12. 2013
Podél hranic s Polskem vede z Andělky do Hrádku nad Nisou "Pašerácká naučná stezka," na které potkáte spoustu zajímavostí, například o heřmanické Vokurce jsme v našem seriálu již psali. Tato rozhledna má budoucnost před sebou. Vyhlídka, která je naším cílem dnes, se propadá do nenávratna.
Chcete-li si stezku vychutnat celou, počkejte na léto a použijte kolo, protože měří přes 40 km. Nás ale zajímá jedno konkrétní místo. Albrechtice u Frýdlantu s Horním a Dolním Vítkovem spojuje malebná úzká silnička, lemovaná jednou z nejhezčích alejí v kraji. Kdyby její stromy nebyly tak letité, jeden by skoro uvěřil, že byla zbudovaná nedávno z nějakého grantu pro cykloturistiku. Chcete-li již při plánování cesty cestovat časem, použijte server mapy.cz se zobrazením přepnutým na historickou mapu. Zjistíte, že v těchto místech se cesty moc nezměnily. V necelé polovině cesty do Vítkova minete napřed rozcestník s mapou a hned nato odbočku na Lysý vrch, sjízdnou tak možná pro čtyřkolku. Jsme na místě, nahoře na kopci je ruina věže, opatřená cedulí "Vstup zakázán." Na vaše vlastní nebezpečí je otevřená celoročně.

Alej lemující cestu od Albrechtic. Přijeli jsme mlhou, hustou jako smetana ke šlehání, a během pár metrů a sekund se nám najednou otevřely výhledy do dálek.
foto: Mad

Asi se budete divit, že na tak krásném místě chybí parkoviště pro výletníky. Majitelé pozemků k tomu mají důvod. Nestojí o publicitu, protože na Lysém vrchu má pražská společnost Konotech již desátým rokem větrnou farmu o celkovém nainstalovaném výkonu 5 x 0,525 MW. Nicméně tady dole zatím žádné výhružné cedule nejsou, takže se vydáme vzhůru.

Lysý vrch, vesnici si musíte představit sami.
foto: Mad

Místo má velmi zvláštní atmosféru klidu a nabízí nádherné pohledy do dáli. Jeden by opět skoro řekl, že je s podivem, že dosud žádného developera nenapadlo postavit tady malebnou lufťáckou osadu z pseudorustikálních pseudoroubenek. Jeden by se divil, ještě před necelými sedmdesáti lety tu stála fungující vesnice Hohenwald (Vysoký Les), kterou založila Kateřina z Redernu někdy na přelomu 16. a 17. století.

V našem kraji fungují hned dva telekomunikační stožáry zároveň jako rozhledny. Jeden se jmenuje Na Stráži a je novou dominantou Sloupu. Druhý stojí nad Novou Vsí nad Nisou a vybrali mu jméno Nisanka. Škoda, že zde nevznikla další stavba, kombinující funkci s přidanou hodnotou čiré radosti... 
foto: Mad

... výhledy odsud jsou totiž impozantní.
foto: Mad

Poznáte Ještěd? (Všechny panorámy otevřete v novém okně do plné velikosti.)
foto: Mad

Vesnici vévodil větrný mlýn, postavený v letech 1828 až 1830. Na tom nebylo nic neobvyklého, mlýnů bylo ve zdejší krajině víc. Sami se přesvědčíte, že vítr tady fučí jako na vidrholci v podstatě pořád. V Jindřichovicích pod Smrkem můžete dokonce navštívit skanzen s jedním malým, ale funkčím exemplářem. Dnešní provozovatelé větrných elektráren v zásadě kopírují zkušenosti dávných obyvatel. Mlýn patřil jakémusi Zuckerovi, nejprve otci a pak jeho synovi, který živnost roku 1862 opustil. Prázdný mlýn pak o čtyři roky později vyrabovali pruští vojáci.

A máme po legraci, za cedulí vlastně nemáme co dělat.
foto: Mad

Tato prusko-rakouská válka, významná tím, že vedla ke vzniku Rakouska-Uherska a katalyzovala sjednocení Německa, měla tedy pro mlýn téměř fatální následky. Zucker se sice vrátil a válec, který ze mlejna zbyl, přestavěl na obydlí, ale moc si ho neužil, protože o Adventu 1868 mu střechu nad hlavou odnesla vichřice. Válec bez střechy zůstal opuštěný a na konci 19. století se patrně vizáží blížil dnešnímu stavu.

Tady podle tabulí také nemáte co dělat. Dočetli jsme se, že pobyt v okolí mlýnů na elektřinu je nebezpečný proto, že v zimě můžou vrtule vrhat námrazu do vzdálenosti několika desítek metrů jako ledové nože. Ostatně v listopadu 2009 se právě tady po sněhovém přívalu jednomu větrníku utrhl kus vrtule a fragmenty dopadly 50 a 70 metrů daleko. Podrobnosti a fotky naleznete ZDE.
foto: Mad

Nikdo by neřekl, že zlatý věk zříceninu teprve čeká. Adolf Zucker, syn syna starého Zuckera, sledoval trendy doby, dnes bychom řekli, že byl cool a IN. Podnikatelský záměr založil na rozmáhajícím se turistickém ruchu. Rozhledny rostly na okolních kopcích doslova jako houby po dešti a jemu patřila jedna skoro hotová. V letech 1896-1897 nechal zříceninu přestavět na třináctimetrovou rozhlednu s restaurací. Věž se zpočátku dokonce pyšnila sedmimetrovou dřevěnou nástavbou, která ale byla počátkem 20. století snesená a jako vyhlídka sloužila přímo střešní terasa. Byla nižší, ale zato se sem vešlo víc lidí. Zuckerovi žili dole, v patrech se čepovalo pivo. Adolf měl dobrý nos, místo se stalo oblíbeným cílem nedělních výletů a bývalý mlýn přestal záhy nápory rodin i školních výletů zvládat.

Hostinec u strážního hradu dnes a v dobách největší slávy aspoň na stránkách knihy Příběhy jizerskohorských rozhleden (Marek Řeháček, Jan Pikous, Petr Kurtin) .
foto: Mad

Podnik byl rozšířen, mlýn se stal jen rozhlednou a hostinec se přesunul do budov vedle. V době největší slávy se zde konaly i taneční zábavy při orchestrionu. Silueta válce, připomínající hradní hlásku, dala podniku jméno Gasthaus zur Wartburg (Hostinec u strážního hradu).

Na obnažené zdi je jasně vidět, že byl mlýn postavený z místního kamene.
foto: Mad

Domyslete si dvě patra + vyhlídku, v každém patře je výčep, pivo teče proudem, turisté jsou rozjaření, odvedle se ozývá orchestrion...
foto: Mad

Na rozdíl od jiných výletních míst v pohraničí neskončila doba prosperity hostince U strážního hradu s válkou nebo s koncem války, ale již před ní. Možná proto, že trh byl nasycený, Hohenwald byl trochu bokem a místní klientela ho nevytrhla, možná proto, že lidi měli jiné starosti. Kdo ví. Po válce byl tento kouzelný kout zamořený municí a definitivně ho zabila státní hranice, ležící coby kamenem dohodil. Na hranici se turisté nemají co poflakovat.   

Je jen otázkou času, kdy se okenní oblouky propadnou a přijde definitivní konec.
foto: Mad

Ani současní majitelé většímu pohybu lidí na vrcholu nepřejí. Všude vám pohled na stonky větrníků znepříjemňují cedule "Vstup zakázán." Větrná farma se zatím nejvíc proslavila letos na jaře, když při plánované výměně dvou jednotek z nich jakýsi poberta vybral součásti z barevných kovů v hodnotě 600 000 Kč. Inu, jsme na pašerácké stezce.
Torzo mlýna, který byl chvíli domem a pak hospodou s rozhlednou, zatím nikdo nerozebírá. Cihly můžou začít padat každou chvíli samy od sebe. Ale to mlýn již jednou zažil a byl zachráněný v poslední chvíli. Že by... ???

foto: Mad

Předchozí díly Věží severu naleznete zde:
Lemberk - procházka kolem vodojemu
Lemberk
Mon Plaisir
Litinová kráska nad Löbau
Tichánkova rozhledna (Tábor)
Alainův kamenný posed
Císařský kámen
Vyhlídka libereckého zámku
Neugersdorfský Bismarckturm
Královka
Oybin
Štěpánka I,  Štěpánka II
U borovice
Bramberk
Slovanka
Heřmanická Vokurka
Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě
Maják Járy Cimrmana
Jedlová
Nisanka
Můstek K70 v Lomnici nad Popelkou
Vyskeřská kaplička
Rozhledna Smrk
Vodojem zámku Sychrov
Věž frýdlantské radnice
Rozhledna restaurace a hotelu Petřín
Věž hradu a zámku Frýdlant

Informační prameny:
Marek Řeháček, Jan Pikous, Petr Kurtin: Příběhy jizerskohorských rozhleden
http://www.mapy.cz/#!x=15.016311&y=50.860210&z=13&l=5

http://krkonose.krnap.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=7033&Itemid=3
http://www.csve.cz/clanky/aktualni-instalace-vte-cr/120
http://zpravy.idnes.cz/vetrne-elektrarny-vykradl-zlodej-dlw-/krimi.aspx?c=A130531_092922_liberec-zpravy_mav
http://ekologickatolerance.org/view.php?cisloclanku=2009100001
http://www.liberecky-kraj.cz/dr-cs/7981-turisticka-trasa-vetrniky-a-vyhledy.html
http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/zlodej-z-vetrnych-elektraren-ukradl-soucastky-za-600-tisic-993276Text a obraz Mad
mateřinka
28. 5. 2019 12:00 Na 25. ročníku libereckého festivalu Mateřinka, který se koná v ND od 18. do 22. června, vystoupí 21 českých a zahraničních divadelních souborů.
kostel
28. 5. 2019 09:09 Otevření zahrady a kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci s mariánským sloupem se koná 1. června od 16.00 hodin v zahradě kostela na Malém náměstí.
Dejmal
28. 5. 2019 05:09 Nominace na Ceny Ivana Dejmala za mimořádný pozitivní počin související s krajinou lze nadaci zasílat do 30. června. Vyhlašuje se po dvou letech.
farma
27. 5. 2019 14:57 Farma bude nově fungovat i v mládežnických kategoriích. Hokejoví Bílí Tygři budou spolupracovat s hokejovým klubem HC Lomnice nad Popelkou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
duben
2021
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).