reklama

Hrad Valečov, vizitka dobré péče Bosně o památku

9. 5. 2019
Zřícenina skalního hradu Valečova tvoří krajinnou dominantu přímo vyzývající k napsání dalšího dílu VĚŽÍ SEVERU přesto, že se nachází na západním okraji Českého ráje již ve Středočeském kraji. A místo v našem seriálu si zaslouží, i když výhled shora není zdaleka 360°.
Skalácká vesnice v těsné blízkosti hradu i Valečov sám byly nedávno předmětem jednoho z našich tipů na výlet. Tato jedna z největších skalních hradních ruin u nás si ale zasluhuje samostatnou reportáž, nejen kvůli své monumentálnosti, ale i kvůli zajímavým perličkám své historie.
Valečov založili vladykové Valečovští již na začátku 12. století. První zápis zmiňuje léta 1316 - 1318, a to díky útoku Valečovských na Voka z Rotštejna. Horkou krev měli i pokračovatelé rodu Bernard a Bartoš, kteří se přidali ke kališníkům a patřili k užšímu okruhu velitelů kolem Jana Žižky. To se, mimo jiné, projevilo i jejich účastí na dobytí a vypálení blízkého cisterciáckého kláštera v Hradišti nad Jizerou (dnes pivovar v obci Klášter Hradiště nad Jizerou). 
Roku 1439 pro změnu hořel tehdy dřevěný Valečov. Nikoliv ale v rámci nějakého dějinného konfliktu, ale v důsledku chamtivosti Jindřicha z Vartenberka a na Děčíně, který hrad lstí dobyl a vdovu Machnu, tehdejší majitelku, i s dětmi unesl a věznil tak dlouho, dokud mu hrad a související zboží nepřenechala. Žádný dochovaný portrét paní Machny, která nátlaku hrdinně dva roky odolávala, jsem nedohledal, ale zajímalo by mě, zda splňovala proporce žen, kterým dodnes říkáme nelichotivě machny.

Foto Mad

Hrad byl v rozvalinách pravděpodobně až do poloviny 15. století, kdy jej znovu, tentokrát jako kamenný, vybudoval a opevnil Vaněk z Valečova, v letech 1452 až 1472 královský úředník Jiřího z Poděbrad. Druhé patro tak zvaného nového paláce (na obrazu vlevo) bylo ale dřevěné až do poloviny 16. století, kdy proběhly poslední rozsáhlejší úpravy.
Foto Mad

S těmi úpravami je spojena další perlička z historie Valečova. Po roce 1555 byly panství i hrad rozděleny mezi Hynka a Zikmunda, syny Jiřího Vančury z Řehnic, a to doslova! Ano, hrad byl přepůlen, přepůlena byla nádvoří i parkán a vyražen byl druhý vchod. Panství byla znovusjednocena až koncem roku 1592, ale spojena vydržela být jen osmnáct let a s konečnou platností pak byla sloučena až roku 1620. 
Foto Mad

Po třicetileté válce byl areál hradu již značně zanedbaný a obyvatelný zůstal jen nový palác, sloužící správě panství. Poté, co je správa panství centralizována, je hrad ponechán svému osudu a na počátku 18. století se stává útočištěm chudiny a zdrojem stavebního materiálu. (Podrobně je hradní historie popsána na www.bosen-obec.cz, odkud jsem převážně čerpal i já.)
Znovuobjeven je Valečov s rozvojem turistiky v 19. století. Jedním z jeho prvních obdivovatelů byl Karel Hynek Mácha, kterému je věnována pamětní deska. Zachovalo se i pár Máchových skic Valečova, které si můžete prohlédnout na pozoruhodném webu www.hrady-zriceniny.cz.
Foto Mad

V roce 1903 byl v Mnichově Hradišti založen Klub českých turistů, jehož velkou ambicí bylo Valečov získat. Tehdejší majitel Josef Arnošt z Valdštejna byl myšlence nakloněn a hrad na turisty bezúplatně převedl, ale k předání fyzickému došlo až po deseti letech. Během následujících let byl hrad zajištěn proti dalšímu rozkrádání a rozpadu vlivem povětrnosti. Zrušení KČT po únorovém komunistickém převratu znamenalo další chátrání památky. Valečov připadl TJ Spartaku Mnichovo Hradiště, který se o něj ale nestaral a po roce 1990 jej nabídl k prodeji. V roce 1994 Valečov koupila obec Boseň a o hrad konečně zase někdo začal pečovat, což je vidět na každém kroku. Asi byste nečekali, že uvnitř zříceniny naleznete třeba část expozice Muzea Mladoboleslavska.
Foto Mad

Valečov je úžasné bludiště chodeb, chodbiček, do skály vykutaných místností a místnůstek.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Prostory mají monumentální vysoké klenby i hluboké pukliny, do kterých byste rozhodně nechtěli spadnout. Mimochodem, poznáte, která ze dvou následujících fotek zachycuje strop a která pohled do hlubin?
Foto Mad

Foto Mad

Ano, předchozí foto je pohled do hlubin jedné ze skalních puklin, zatímco na následující fotografii je díky kiosku celkem jasné, kde je nahoře a kde dole.
Foto Mad

V místě, kde dnes stojí občerstvení a prodejna vstupenek, snad bývala kdysi hradní studna.
Foto Mad

Jak je na tom zřícenina s rozhledem? Ačkoliv mají návštěvníci k dispozici několik vyhlídek, žádná 360° hitparáda to není. Nepočítám-li okna paláce, tak výhled na sever a východ kryje těleso hradu. Zato jižní a západní obzor je (až na pár stromů) slušně otevřený a za příznivého počasí tak přehlédnete Máchův kraj a jižním směrem údajně dohlédnete až do Prahy.
Foto Mad

Kromě pohledu kolmo dolů na nádvoří nabízí Valečov především malebnou vedutu Bosně, vesnice chlubící se první zmínkou již roku 1057
Foto Mad

Ani za takovéto zhoršené viditelnosti se neschová blízké Mnichovo Hradiště.
Foto Mad

Foto Mad

Popis panoramat obzoru chybí, zato zde visí již asi páté vyobrazení hradu v dobách rozkvětu.
Foto Mad

Pohled do míst bývalého parkánu.
Foto Mad

Nový palác...
Foto Mad

...a jeho bytelné, metr silné zdi.
Foto Mad

Perlička na závěr. Středobodem interiéru nového paláce je pozoruhodně zachovaný krb. Nechcete-li být připraveni o iluzi, nedívejte se dovnitř a zde čtení naší obrazové reportáže ukončete!
Foto Mad

Ačkoliv na Valečově bylo natáčeno hned několik filmů (Princezna Duše, Lotrando a Zubejda, Rump Cimpr Campr), v tomto případě údajně nejde o rekvizitu věnovanou filmaři. Přejeme vám krásné zážitky a daleký výhled z Valečova!
Foto Mad

Text a foto Mad
mateřinka
28. 5. 2019 12:00 Na 25. ročníku libereckého festivalu Mateřinka, který se koná v ND od 18. do 22. června, vystoupí 21 českých a zahraničních divadelních souborů.
kostel
28. 5. 2019 09:09 Otevření zahrady a kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci s mariánským sloupem se koná 1. června od 16.00 hodin v zahradě kostela na Malém náměstí.
Dejmal
28. 5. 2019 05:09 Nominace na Ceny Ivana Dejmala za mimořádný pozitivní počin související s krajinou lze nadaci zasílat do 30. června. Vyhlašuje se po dvou letech.
farma
27. 5. 2019 14:57 Farma bude nově fungovat i v mládežnických kategoriích. Hokejoví Bílí Tygři budou spolupracovat s hokejovým klubem HC Lomnice nad Popelkou.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
leden
2022
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).